گیر گردن مفصل ران (ایمپینجمنت)

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

گیر گردن مفصل ران (ایمپینجمنت)

ایمپینجمنت

گیر کردن یا ایمپینجمنت مفصل ران Femoroacetabular impingement) FAI) بیماری است که در آن حرکت سر استخوان ران در داخل حفره استابولوم به راحتی انجام نشده و همراه با گیر است. این گیر کردن سر استخوان ران و استابولوم به علت تغییر در شکل یکی از این دو صورت میگیرد و موجب آسیب به مفصل ران میشود

علائم و تشخیص بیماری ایمپینجمنت مفصل ران

اغلب بیماران مبتلا به ایمپینجمنت یا گیر مفصل ران درد ناحیه کشاله ران دارند. درد در حرکاتی مانند چرخش بالا تنه و یا نشستن به حالت چمباتمه شدیدتر میشود.

تشخیص این بیماری بر پایه خصوصیات درد بیمار، معاینه بالینی پزشک و بررسی های تصویربرداری است.رادیو گرافی ساده تغییر شکل استخوانی در مفصل ران را نشان میدهد و ام آر آی میتواند آسیب به غضروف مفصلی و لابروم را مشخص کند. در این بیماران تزریق مواد بیحس کننده موضعی به توسط پزشک به درون مفصل ران میتواند موقتا درد بیمار را از بین ببرد که از این اقدام میتوان به عنوان یک تست تشخیصی استفاده کرد.

درمان گیر مفصل ران

درد این بیماران ممکن است با کاهش در شدت و مدت فعالیت های ورزشی کم شده و یا از بین برود. ازدارو های ضد التهاب هم برای کاهش درد استفاده میکنند. در صورتیکه در بیمار با اقدامات ذکر شده کاهش نیافته و یا آثار آسیب غضروف یا لابروم وجود داشته باشد ممکن است نیاز به اقدام جراحی وجود داشته باشد.
در جراحی این بیماران برجستگی استخوانی در سر استخوان ران و یا لبه استابولوم تراشیده شده و پارگی لابروم در صورت وجود ترمیم میشود.
عمل جراحی در اغلب این بیماران درد مفصل ران را از بین بروده و از پیشرفت آسیب مفصل ران و بروز آرتروز و ساییدگی مفصل پیشگیری میکند.

 

منبع : ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *