گودی کمر چیست؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

گودی کمر چیست

یكی از شایعترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات ، گودی بیش از حد كمر است

بسیاری از ما علت كمردردهای خود را گودی بیش از حد كمر میدانیم.این گودی بیش از حد چیست ؟ چرا بوجود می آید ؟ اصولا آیا كمر انحنائی دارد ؟ و..

در صورتیكه ستون فقرات را از نیمرخ نگاه كنید ، متوجه وجود یكسری فرو رفتگیها وبرجستگیهائی در قسمتهای مختلف آن خواهید شد . در حالت طبیعی فقرات گردن دارای یك انحنا ( تقعر )بسمت داخل ، فقرات پشتی انحنا بسمت خارج ( تحدب ) و ناحیه ی كمر انحنای رو به جلو ( تقعر ) میباشند. بدلیل شباهت این انحنای كمر به نمای ظاهری لوردهای انگلیسی در زمان ایستادن ، اصطلاح لوردوز برای این حالت مورد استفاده قرار گرفته است !

وجود این انحناها برای ما نقشی بسیار مهم داشته و بسیاری از توانائی های ما در اثر همین برجستگیها و فرورفتگیها پدید می آید، و اصولا توانائی ایستادن ما تا حد بسیار زیادی مدیون همین انحناهاست ! میزان انحنای ستون فقرات در یك ناحیه ، بر سایر قسمتها نیز اثر گذاشته و میتواند آنها را تغییر دهد.

چاقی موجب تأثیر بر قوس کمر می شود

شکایت افراد چاق از این نیست که قوس کمرش تغییر کرده است بلکه شکایت او از سفت شدن عضلات شکم و پایین آمدن قفسه سینه و به دنبال آن کاهش ظرفیت تنفسی است، چرا که عضلات عمقی ناحیه کمری نمی توانند کار خود را انجام دهند و عضلات ناحیه خلفی باید علاوه بر انجام وظیفه خود موجب ثابت نگه داشتن ستون فقرات نیز بشوند.

گودی طبیعی کمر که نعمتی خدادادی است با توجه به سن، قد و شرایط بدنی فرد متغیر است و نمی توان گفت میزان گودی کمراز این دامنه تا آن دامنه طبیعی است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *