گرفتگی عروق قلب: علائم و درمان

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

گرفتگی عروق قلب بر اثر گرفتگی و انسداد عروق قلب در چندین رگ رخ می دهد. این گرفتگی در مواردی با آنژیوگرافی قابل درمان است. در این روش از طریق استنت گرفتگی باز می شود. قلب چندین رگ اصلی دارد و هر کدام از این رگ‌ها از کار بیفتند بر اساس اینکه کدام قسمت قلب باشد آن قسمت قلب کار خود را ازدست می دهد پس حمله قلبی بسته شدن رگ‌های قلب بصورت ناگهانی است. قلب و عروق از زمانی که به وجود می‌آیند مانند هر ماشین صفر کیلومتر تمام اجزایش در شرایط ایده‌آل است و در طول زمان استهلاک و مشکل پیدا می‌کند که یکی از استهلاک‌های بدن تشکیل رسوبات در رگ‌های بدن است که بیشترشان کلسترول هستند. در تمام رگ‌های بدن رسوب ایجاد می‌شود که به آن آترواسکلروز گفته می‌شود که چیز‌ی مانند پنیر سفت و خشک از دهه ۳ و ۴ عمر شروع می‌شود با لایه فوق العاده نازک در چند صدم میلیمتر شروع به رسوب می‌کند تا اینکه فرد در ۱۰۰ سالگی رگ‌هایش بسته می‌‌شود و اعضای بدن از کار می‌افتد ولی چون در قلب نمودش بیشتر است بیشتر تظاهر می‌کند.

علت گرفتگی عروق قلب:

بیماری ” گرفتگی عروق قلب (تصلب شرایین)” به معنای تجمع پلاک‌ها در داخل شریان‌های خون است. این شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن شما منتقل می‌سازند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم، و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود. در نتیجه جریان خون غنی از اکسیژن، به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن شما محدود می‌گردد. گرفتگی رگ‌های قلب (تصلب شرایین) می‌تواند به مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته، یا حتی مرگ منجر شود.

معمولا تصور میشود تنها عامل گرفتگی عروق کرونر قلب چربی زیاد خون است که دردیواره داخلی رگها رسوب کرده وباعث انسداد آنها میشود. اما شمار زیادی از افراد که هیچوقت دارای چربی خون بالا نبوده ، ازتحرک کافی برخورداربوده واصلا اهل سیگارهم نبوده اند ، درسنین ۳۵ و ۴۰ سالگی دچارگرفتگی عروق قلب شده وکارشان به عمل جراحی قلب کشیده شده است . همچنین بالعکس افراد متعددی هستند که چربیهای زیادی مصرف کرده اند ، تحرک یا ورزش خاصی هم نداشته اند وحتی در سنین بالا هم هرگز دچار گرفتگی عروق نشده اند!!!

گرفتگی رگ‌های قلب (تصلب شرایین)می‌تواند هرسرخرگ بدناز جملهقلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه‌ها را درگیر سازد،در نتیجه،بر اساس اینکه آن سرخرگ مربوط به کدام بخش از بدن باشد، بیماری‌های مختلف بروز می‌کند:

  • گرفتگی عروق کرونری قلب
  • انسداد عروق کاروتید
  • گرفتگی عروق محیطی
  • بیماری مزمن کلیه

سطح بالایی از یک پروتئین به نام پروتئین واکنشگر با C(CRP) در خون ممکن است خطر ابتلا به گرفتگی رگ‌های قلب (تصلب شرایین) و حمله قلبی را افزایش دهد. سطح بالایی از CRP نشانه‌ای از وجود التهاب در بدن است. التهاب، پاسخ بدن به صدمه یا عفونت است. به نظر می‌رسد آسیب به دیواره داخلی سرخرگ‌ها، سرآغاز التهاب و نیز عامل کمک به رشد پلاک‌ است. گرفتگی رگ‌های قلب در افرادی که سطح CRP بدن آن‌ها پایین است، احتمالا با سرعت کند‌تری نسبت به افراد دارای سطح CRP بالا بروز می‌کند. تحقیقات برای پاسخ به این پرسش که آیا کاهش التهاب و کاهش سطح CRP نیز می‌تواند خطر ابتلا به گرفتگی عروق قلب (تصلب شرایین) را کاهش دهد، در حال انجام است. سطح بالایی ازتری گلیسیرید در خوننیز ممکن است خطر ابتلا به گرفتگی رگ‌های قلب را به‌خصوص در زنان افزایش دهد.

علائم و نشانه‌های گرفتگی عروق قلب (تصلب شرایین):

گرفتگی رگ‌های قلب (تصلب شرایین) معمولا” علائم و نشانه‌های خاصی ندارد، مگر تا زمانی که یکی از عروق به شدت تنگ شده یا کاملا” مسدود شود. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مبتلا به این بیماری هستند تا زمانی که دچار یک عارضه اورژانسی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شوند که در برخی مواقع نیاز به آنژیوگرافی دارند البته برخی افراد ممکن است علائم و نشانه‌های این بیماری را داشته باشند. این علائم بستگی دارد به اینکه کدام سرخرگ مسدود شده است.

شایع‌ترین علت این بیماری، لنگیدن متناوب پاهاست که در افراد بالای ۶۲ سال شیوع ۲ درصدی دارد. در این افراد خطر مرگ و میر، نسبت به افراد هم سال‌شان بیشتر است و این افراد فعالیت‌ بدنی بسیار کمی دارند.

در مرحله ابتدایی شروع بیماری، علائم به صورت دردهای متناوبی در اثر فعالیت بدنی پدید می‌آید و فرد می‌لنگد که البته بعد از چند دقیقه استراحت، درد بهبود پیدا می‌کند. اگر فعالیت بیمار، روز به روز کاهش پیدا کند، نشانه پیشرفت بیماری است.

تصلب شرایین اگر در دست‌ها اتفاق بیفتد، یعنی شریان‌های دست را گرفتار کند، به صورت گزگز، درد و بی‌حسی دست‌ها خود را نشان می‌دهد.

اگر تصلب شرایین در ناحیه شکم باشد، بعد از صرف غذا درد به نسبت شدیدی در شکم ایجاد می‌شود و این افراد معمولا با کاهش وزن مواجه هستند؛ چون با صرف غذا به دلیل تنگی عروق در ناحیه شکم و به دنبال آن درد شدید، بیمار از خوردن غذا امتناع می‌کند و به همین دلیل لاغر می‌شود. تصلب شرایین اگر در عروق داخل لگنی اتفاق بیفتد، باعث دردهای ناحیه باسن و ران می‌شود.

با پیشرفت تصلب شرایین، با کمترین فعالیت یا حتی در موقع استراحت، بیمار دچار دردهای شدید می‌شود و هنگام استراحت شبانه، درد افزایش می‌یابد. برای کاهش درد پاها را از تخت آویزان می‌کنند یا شروع به قدم زدن می‌کنند تا خون‌رسانی بیشتری در ناحیه پاها صورت گیرد و درد کمتر شود، درد معمولا به صورت سوزش، سوختگی پا و انگشت شست است و اگر پا را در سطح بالا قرار دهند، باعث رنگ‌پریدگی می‌شود و اگر پا را آویزان کنند، دچار قرمزی شدید می‌شود که به دلیل جریان خون واکنشی است چون رگ‌ها گشاد شده‌اند.

این علائم با ضایعات عروقی دیابتی کاملا متفاوت است، چون ضایعات عروقی دیابتی معمولا دوطرفه است و با تغییر وضعیت، تغییری در عوارض گرفتگی عروق پدید نمی‌آید.

راه های پیشگیری از گرفتگی عروق قلبی:

فشار خون بالا یکی از علل بروز این بیماری است که می تواند منجر به بروز حمله قلبی شود همچنین، تصلب شرایین می‌‌تواند فشار خون بالا را تشدید کند. این بیماران معمولا فشار خون بالای ۱۰ میلی‌متر جیوه دارند. کلسترول بالا از عوامل مهم ایجادکننده این بیماری است؛ یعنی بالا بودن کلسترول بد خون و پایین بودن کلسترول خوب. از عوامل دیگر، می‌توان به دیابت، چاقی و سن بالا اشاره کرد. از راه‌های درمان این بیماری کنترل دیابت است. در صورت ابتلا به دیابت، بیمار باید با رژیم غذایی مناسب و استفاده از داروهای لازم دیابتش را کنترل کند.

درمان گرفتگی عروق قلبی:

درمان گرفتگی عروق قلب (تصلب شرایین) شامل تغییر سبک زندگی برای قلب سالم، داروها، روش‌های پزشکی یا جراحی است. اهداف درمان عبارتند از:

  • کاهش خطر تشکیل لخته خون
  • جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با گرفتگی رگ‌های قلب (تصلب شرایین)
  • کاهش عوامل خطرسازبه منظورکند کردن یا توقف روند تشکیل پلاک
  • برطرف کردن علائم
  • بازکردن و یا عمل بای‌پس عروق مسدود شده با پلاک

روش‌های پزشکی و جراحی:

درصورت ابتلاء شما به گرفتگی عروق قلب (تصلب شرایین)، پزشک ممکن است یک روش پزشکی یا عمل جراحی را به شما توصیه کند.  دستکاری عروق کرونر از راه پوست (PCI) (آنژیوپلاستی عروق کرونر)، روشی برای باز کردن عروق کرونرمسدود یا تنگ شده قلب است. PCI می‌تواند جریان خون به قلب را بهبود بخشد و درد قفسه سینه را برطرف سازد و از بروز حمله قلبی جلوگیری نماید. گاهی اوقات یک لوله فلزی توری کوچک به نام “استنت” در رگ قرار داده می‌شود تا آن را پس از عمل باز نگه دارد.

پیوند عروق کرونر (عمل جراحی بای‌پس قلب)، در CABG، شریان یا رگ‌های سایر مناطق بدن برای بای‌پس و یا باز کردن عروق کرونر تنگ شده، استفاده می‌شود.  اندآرترکتومی شریان کاروتید، یک نوع عمل جراحی برای برطرف کردن پلاک‌های تجمع یافته در عروق کاروتید در گردن است. این روش از طریق بازیابی جریان خون به مغز، به جلوگیری از سکته مغزی کمک می‌کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *