گردن درد و خواب رفتن دست

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

کاهش حس لمس در اندام فوقانی و خواب رفتن آن معمولا به علت فشاری است که به ریشه های عصبی گردن و یا اعصاب دست وارد میشود. اعصابی که از بین مهره های گردن خارج میشوند یک شبکه عصبی به نام شبکه گردنی را در ناحیه گردن میسازند. از این شبکه اعصاب متعددی خارج شده که به بازو، ساعد و دست میروند و حس و حرکت آنها را تامین میکنند.

مشکلاتی که به علل مختلف در گردن ایجاد میشوند میتوانند به این اعصاب یا ریشه های عصبی فشار آورده و موجب بروز بیحسی و خواب رفتن دست شوند. از شایعترین این مشکلات دیسک گردنی و دنده گردنیاست.

در مشکلات دیسک گردنی به علت جابجا شدن دیسک به ریشه های عصبی فشار وارد میشود و در دنده گردنیبه علت فشار دنده زیادی و یا عضلات متصل به آن، اعصاب اندام فوقانی تحت فشار یا کشش قرار میگیرند. این فشارها میتوانند موجب بروز علائم عصبی بصورت درد و احساس بیحسی شوند.

بعضی کارها زمینه بروز این بیماری ها را بیشتر فراهم میکنند. بطور مثال اگر کسی که زیاد با کامپیوتر کار میکند اصول کار درست با آن را رعایت نکند خود را در معرض خطر مشکلاتی که ذکر شد قرار خواهد داد. انجام فعالیت بدنی شدید که بدن به آن عادت ندارد مانند چند روز بنایی میتواند فشار زیادی به گردن و دیسک بین مهره ای آن وارد کرده و مشکلاتی را برای بیمار بوجود آورد.

درمان مناسب این مشکلات بعد از یک تشخیص درست از علت بیماری است. با معاینه درست و استفاده مناسب از تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی میتوان در بسیاری اوقات علت بیماری را تشخیص داد.

درمان بسیاری از این بیماری ها با روش های غیر جراحی مانند مدتی استراحت، استفاده از گردنبند طبی،داروهای ضد التهابی و انجام نرمش های مناسب طبی است. در مواردی خاص بیمار ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

مسلما استفاده مناسب از کامپیوتر و قوی نگه داشتن عضلات گردن با انجام نرمش های مناسب طبی میتواند از بروز این مشکلات تا حد زیادی پیشگیری کرده و از عود آنها در آینده جلوگیری کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *