گردن درد و حرکات مفید برای گردن درد

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

گردن انسان شامل ۷ مهره می باشد که بعد از کمر شایع ترین مفاصل مستعد آرتروز گردن، سائیدگی و کاهش فاصله و فتق دیسک می باشد.البته مهره های گردنی از انجائی که نخاع وریشه های عصبی بسیار مهمی رادربرگرفته بسیار حساس تر ازمهره های کمری هستند و آسیب های جدی این ناحیه می تواند باعث فلج کامل دستها و باها گردد.

عوامل متعددی باعث ایجاد درد در گردن ومتعاقب ان دردهای تیر کشنده وجان فرسائی در دستها می شوداز جمله این عوامل :

  • التهاب بافتهای نرم اطراف مفصلهای مهره ای (سینویت ) خشکی مفاصل
  • وضعیت نا مناسب سر و شانه ها
  • تغییر شکل مهره ها بطور اولیه یا ثانویه
  • آ رتروز
  • دیسک
  • بیماریهای ناشی از گرفتگیهای عضلانی
  • کشیدگیهای لیگامانی

چه کنیم و چگونه عمل کنیم که از مهره های گردنمان به خوبی محافظت کنیم تا دچار هیچ یک از بیماریهای فوق نشویم و برای همیشه از دردهای جسمی و روانی و اقتصادی بیماریهای گردن دور بمانیم .

توجه و رعایت نکات یاد شده ذیل را به همگان توصیه می کنیم چه در محیطهای کارگری ، چه در محیطهای کارمندی یا حتی در خانه . و این نکته را یادآور می شویم که صرف مطالعه کافی نیست بلکه عمل به تک تک موارد یادشده الزامی است تا دچار درد گردن و عوارض ناشی از آن نشویم .

بیشترین علل وجود دردهای مختلف در ناحیه گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز، فتق دیسک و سندرمهای عضلانی است .که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دستها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به بزشک مراجعه کرد تا تشخیص فطعی در مراحل اولیه صورت گیردچرا که درمان در مراحل اولیه بسیار مفید تر و موثرتر واقع می گردد.

و اگر در عکسها و ازمایشات مختلف علت خاصی مشخص نشد به احتمال قوی سندرم عضلانی است و بایستی به ارتپد و یا فیزیوترابیست مراجعه کرد تا درمان لازم صورت گیرد گردن درد مزمن نگردد که کار را مشکلتر می کند .

تمرینات و حرکات مفید برای گردن درد:

۱٫ گردن را به سمت عقب ، چب و راست حرکت دهید.

۲٫ از حرکات چرخشی گردن وسر خودداری کنید.

۳٫ شانه ها و عضلات اطراف را تقویت نمائید.چرا که با افزایش قدرت و تحمل این عضلات فشار کمتری روی مهره و دیسکهای بین مهره ای وارد میشود:
الف) شانه هایتان را بالا برده و به گوشهایتان نزدیک کنید. ۵ ثانیه نگهداشته سبس آزاد نمائید. این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه ۳۰ بار تکرار نمائید.

ب) شانه هایتان را به سمت عقب حرکت دهید به طوریکه کتف هایتان از بشت به یکدیگر نزدیک شوند این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه ۳۰ بار تکرار نمائید .

۴٫ روی یک تخت دراز کشیده و حرکت گردن را از بائین به بالا تکرار کنید این حرکت را روزی یک بار و هر بار۴۰ مرتبه انجام دهید.

۵٫ روی تخت دراز کشیده و به بهلوی راست بخوابید و حرکت را از سمت راست که بائین است به سمت چب که رو به بالا است تکرار نمائید. این حرکت را روزی یک بار و هر بار ۴۰ مرتبه انجام دهید.

۶٫ روی تخت دراز کشیده و به بهلوی چب بخوابید و حرکت را از سمت چب که بائین است به سمت راست که رو به بالا است تکرار نمائید. این حرکت را روزی یک بار و هر بار ۴۰ مرتبه انجام دهید.

۷٫ همیشه حالتی نظامی وار داشته باشید سر صاف و مستقیم ، نگاه به جلو، شانه ها عقب و بالا سینه بیرون ، شکم داخل ، چه در حالت ایستاده و یا راه رفتن یا نشستن .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *