کمردرد و ریسک فاکتور

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

کمردرد دومین شکایت منجر به ویزیت پزشکی در امریکاست شامل ۲٫۵ % ویزیت ها. تا ۸۴% بزرگسالان در طول زندگانی خود به کمردرد مبتلا میشوند. طیف بیماریها و عوارض همراه کمردرد وسیع است. در خیلی از بیماران دوره های کمردرد بدون هیچ مداخله ی ویژه ای خود محدودشونده بوده و بهبود می یابد اما برای عده ای کمردرد راجعه و مزمن شده مسبب درد بارزی میشود که در کار و زندگی اختلال ایجاد میکند. بندرت کمردرد علامتی از بیماریهای جدی مثل عفونت بدخیمی یا دیگر اختلالات منتشر میتواند باشد. ۷۵% هزینه کمردرد مربوط به ۵% بیماران مبتلا به کمردرد است. کمردرد تاثیر عمده ای روی روش و کیفیت زندگی دارد تاثیر روی انجام فعالیت های  روزمره ورزشی و جنسی در تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کمردرد در یک تحقیق، دیده شده است

عوامل خطر ابتلای به کمردرد(کمردرد در چه کسانی بیشتر دیده می شود؟):

ریسک فاکتورهای شروع کمردرد شامل سیگار، چاقی، سن بالا، جنس مونث، فعالیت های جسمی سنگین، کار بی تحرک و نشسته، کار سنگین روانشناختی، سطح تحصیلاتی پایین، بیمه حمایت کارگری، نارضایتی شغلی و عوامل روانشناختی مثل اختلالات سوماتیزه، اضطراب و افسردگی. بر طبق یک بررسی مشاغلی که درگیر بلند کردن کشیدن و هل دادن اشیای حداقل ۲۵ پوندی هستند و مشاغلی که درگیر دوره های ایستادن و نشستن طولانی مدت هستند بویژه در خانم ها دچار شیوع بیشتر کمردرد هستند.

عوامل روانی اجتماعی بطور قدرتمندی با ناتوانی هم کوتاه مدت  و هم دراز مدت ارتباط دارد.

پیش اگهی:

نتیجه درازمدت کمردرد بطور کلی مطلوب است در یک بررسی اینده نگر ۹۰ % بعد از سه ماه برای درمان مراجعه نکردند اما اکثر بیماران تا یکسال بعد از کمردرد اولیه هنوز کمردردی دارند که به پزشک مراجعه نمی کنند.

افرادی که انتظارات بالایی برای بهبودی دارند سرانجام بهتری دارند و انجام MRI برای اطمینان بخشی به پیش اگهی بهتری منجر نشده است.

عوامل روانی-اجتماعی نسبت به یافته های بررسی های تصویری نمایانگر قدرتمندتری از ناتوانی های درازمدت هستند


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *