کمردردهای استرسی و راههای درمان

توسط admin, خرداد ۲۹, ۱۳۹۷

کمردردهای استرسی و راههای درمان

استرس، هرگونه تغییر و فشار از سوی محیط است که فرد را وادار به سازگاری فعالانه مجدد با محیط می کند، تا این امر منجر به مصرف انرژی، تلاش آگاهانه و عامدانه و در عین حال تغییرات و فعل و انفعالاتی در بدن او می شود.

استرس در ذات خود بد نیست زیرا اگر نباشد افراد به خواب می روند، بنابراین برای فعالیت به سطح حداقل بهینه ای از استرس نیاز داریم، مثلا این سطح از استرس موجب می شود تا کارمندان صبح از خواب برخیزند و به محل کار خود بروند یا یک راننده به علایم هشدار دهنده راهنمایی و رانندگی توجه کند.

اگر استرس از سطح حداقل بهینه بگذرد به عاملی مضر و منفی تبدیل می شود که منجر به مشکلات روان تنی و روانشناختی خواهد شد.

فشارخون، سکته های قلبی و مغزی، کمردرد، دردهای استخوانی و اسکلتی، سندروم روده تحریک پذیر، مشکلات و بیماری های دستگاه گوارشی نظیر معده درد و گلودرد شاخص های عملی و جسمانی بیماری روان تنی هستند.

همچنین اختلالات مرتبط با استرس، اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی و حتی اختلالات شدید روانی مانند اسکیزوفرنی به علت استرس زیاد ایجاد می شود.

یکی از فعالیت هایی که در فرد ایجاد استرس می کند فعالیت شغلی و حرفه ای است. فعالیت شغلی؛ یک فعالیت هدفمند است که به درآمدزایی برای فرد منجر می شود.

در واقع شغل براساس محیط کاری و فرهنگ اجتماعی که فرد به آن تعلق دارد تعریف می شود، با توجه به این که افراد شاغل، بخش عمده ای از ساعات روزانه خود را به اشتغال اختصاص می دهند، به همین دلیل، مسائل کاری بر زندگی آنها تأثیر مهمی می گذارد.

همچنین، شغل برای فرد مفهوم فرامادی دارد زیرا او خود را در شغل به تحقق می رساند و خودشکوفایی فرد می تواند از طریق شغلی باشد که او دارد، زیرا از این طریق می تواند خود را به جامعه و خود اثبات کند.یکی از مواردی که در همه مشاغل وجود دارد، استرس ها و فشارهایی است که فرد موقع کار با آنها مواجه می شود.

استرس شغلی درواقع تنش ها و فشارهای فرد هنگام انجام فعالیت محوله در رده شغلی اوست که می تواند عمومی یا اختصاصی باشد، به عنوان نمونه در شغل خبرنگاری در رده ها و سرویس های مختلف خبری، خبرنگاران استرس های بالایی را تجربه می کنند اما هر خبرنگار نیز به نوبه خود درحال دست وپنجه نرم کردن با استرس هایی است که مختص موقعیت شغلی وی است.

استرس شغلی به طورکلی ناشی از خواست های شغلی شامل وظایف و کارهای محوله و در عین حال حمایت ها و پاداش های اجتماعی شغلی مانند حقوق، ارزش فرد از منظر سازمانی و اجتماعی، به نسبت پایین تر از الزامات است.

استرس شغلی یکی از آسیب زاترین و هزینه برترین موارد موجود در سازمان ها و صنایع در سراسر دنیا شناخته می شود، همچنین به دلیل آن که فرسودگی شغلی ایجاد می کند می تواند علت بسیاری از غیبت های کارکنان از کار، هزینه های اضافی تحمیل شده به سازمان ها برای درمان پرسنل و همچنین جایگزینی نیروی کار باشد.

اداره سلامت و ایمنی کار (HSE) برای مقابله با استرس و فرسودگی شغلی پیشنهاد داده است تا به صورت دوره ای یعنی هر ۶ ماه یکبار ارزیابی های کامل مربوط به سلامت کار و استرس و فرسودگی شغلی، توسط متخصصان سلامت و روانشناسان از کارکنان تمامی محیط های کار به عمل آید تا به این ترتیب بتوان به سرعت به شناسایی و ارزیابی مسائل به وجود آمده بر اثر استرس و فرسودگی شغلی در محیط های کاری پرداخت و راه حل های مناسب برای غلبه با این مسائل را طراحی کرد.

در صورتی که استرس شغلی بالا باشد با توجه به ابعاد افزایش یافته استرس مانند روابط کارکنان با یکدیگر می توان اقدام به ارایه آموزش هایی در زمینه حل مساله، روابط اجتماعی، روش هایی مانند آموزش آرمیدگی عضلانی و مراقبه و غلبه بر افسردگی در نظر گرفت.

اقدامات مناسب برای کاهش استرس شغلی

پوشیدن لباس مناسب، انجام ورزش صبحگاهی، ریلکسیشن، کاهش مصرف سیگار و قهوه و افزایش مصرف چای سبز و گل گاوزبان و البته خندیدن نقش موثری در کاهش استرس شغلی دارد. استرس شغلی به تمامی موارد تنش زایی گفته می شود که منجر می شود تا فرد برای رهایی از تنش به سازگاری مجدد برسد. بر این اساس باید به افراد آموزش داده شود تا هر زمان احساس کردند در محیط کاری دچار استرس شغلی شده اند دست به اقداماتی جهت کاهش تنش بزنند. سازمان ها باید برای کارکنان خود دوره هایی ترتیب دهند که استرس شغلی و شاخص های آن را شناسایی کنند. زمانی که این شاخص ها شناسایی شوند افراد می توانند با اقدامات ساده استرس خود را کاهش دهند. تنظیم مبلمان اداری یکی از عوامل موثر در کاهش تنش شغلی است. اگر مبلمان تنظیم نشوند فشار زیادی به جسم افراد وارد می شود بنابراین تنظیماتی که براساس ارگونومی صورت می گیرد نقش موثری در کاهش استرس شغلی دارد. همچنین چیدمان اداری باید به گونه ای باشد که فرد احساس آرامش کند. بر این اساس نظم در محیط کار می تواند با چیدن وسایل روی میز تنظیم فایل های رایانه و همچنین در نظر گرفتن پوشه ای برای نامه های اداری باشد. کارکنان جهت کاهش استرس باید از لباس های راحت و کفش مناسب استفاده کنند تا هنگام کار با تنش ناشی از این موارد مواجه نشوند.

انجام ورزش صبحگاهی در کاهش استرس شغلی موثر است. افراد علاوه بر ورزش های صبحگاهی سعی کنند تا به ازای هر یک یا دو ساعت کار جهت کاهش تنش های جسمانی نرمش های کششی انجام دهند. همچنین انجام ورزش روزمره که سه بار در هفته و هر بار به مدت یک و نیم ساعت است، نقش موثری در کاهش استرس به ویژه استرس شغلی دارد. این رویه باید بیش از ۶ ماه به طول انجامد.

انجام ۵ دقیقه آرمیدگی عضلانی (ریلکسیشن) و کاهش مصرف دخانیات، قهوه، چای سیاه و افزایش مصرف چای سبز و گل گاو زبان نقش موثری در کاهش تنش های شغلی دارد. یکی از تنش های کارمندان اداری نماز پیش از نماز بعدی است بنابراین جهت کاهش استرس شغلی می توانیم نماز را در دقایق اول آن بخوانیم.

مدیران جهت افزایش بهره وری و کاهش تنش ناشی از مسائل شغلی باید ظرفیت کاری کارکنان خود را ارزیابی کنند. متاسفانه برخی مدیران ظرفیت شغل را می بینند درحالی که باید ظرفیت فردی را دید که به آن شغل اشتغال دارد. همچنین آموزش مهارت های روابط بین فردی و ارتباط کارمندان با یکدیگر در کاهش استرس شغلی موثر است. گفتن لطیفه متناسب با مضامین اخلاقی و تشکیل باشگاه های خنده درمانی برای کارکنان نقش موثری در کاهش استرس آنها دارد. مهم ترین سوال برای سیستم های شغلی در کاهش استرس افزایش حمایت شغلی متناسب کردن نیاز شغل با توانمندی های کارمندان و افزایش حمایتی قوانین در کنار ارایه آموزش های مداوم و متناسب با شغل و مهارت های کاهش استرس شغلی از سوی سازمان ها است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *