چه هنگام برای درمان کمردرد به جراحی متوسل شویم؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

کمردرد بسیار شایع است و جراحی اغلب در درمان آن شکست می خورد . علت کمردرد خود را بیابید و بررسی کنید که آیا ممکن است با جراحی بهبود یابید ؟

ضربه ، افزایش سن ، مکانیسم های نادرست اعمال شده در بدن و سائیدگی های طبیعی همه می توانند به ستون فقرات شما آسیب برسانند . آسیب به هر قسمت از ستون فقرات  یا فشار روی اعصاب آن می تواند  با کمردرد همراه باشد . با داشتن یک کمردرد در حال پیشرفت این سئوال پیش می آید که آیا جراحی می تواند مفید باشد ؟

تقریبا همه افراد حداقل یک دوره در زندگی شان با کمردرد حاد دست به گریبان خواهند بود . این کمردرد ها می تواند بسیار دردناک باشد و مشکلات بسیاری در زندگی فرد ایجاد کنند . بیشتر کمردردها درحدود ۲ تا ۱۲ هفته بدون متوصل شدن به عمل جراحی بهبود می یابند .

در حقیقت درصد کمی از کمردرد ها به جراحی نیاز دارند . بیشتر مشکلات ستون فقرات و کمر با درمان های غیر جراحی از قبیل درمان های غیر تهاجمی ، فیزیوتراپی ، ماساژهای آهسته ، گرم کردن و سرد کردن درمان می شوند . وقتی درمان های حفاظتی کارساز نیستند  ممکن است جراحی پیشنهاد شود اما جراحی تمام انواع کمردرد ها را بهبود نمی بخشد .

تحقیقات نشان داده است که از۵۰۰۰۰۰ جراحی دیسکی که سالانه در در آمریکا صورت می گیرد ۹۰ درصد غیر ضروری و بی تاثیر هستند.

مرکز تحقیقات و سیاست گذاری سلامت عمومی آمریکا اعلام کرده است که تنها یک از صد جراحی در درمان کمردرد موثر بوده است . در بعضی از موارد ، جراحی ها مشکلات بیشتری ایجاد می کنند .

در چه مواردی شما به جراحی نیاز دارید ؟

  • اگر در شرایطی هستید که اعصاب ستون فقرات تحت فشار هستند و کمردرد شما را ناتوان کرده است و همچنین در امتداد پشت پا احساس بی حسی می کنید عمل جراحی توصیه می شود .
  • در مواردی که دچار پارگی دیسک یا به اصطلاح فتق دیسک کمرهستید و یا  دیسک برآمده دارید نیاز به جراحی دیده می شود . در هر حال بسیاری از مردم با وجود داشتن دیسک برآمده هیچ دردی در کمر احساس نمی کنند .
  • شکستگی در استخوان های ستون فقرات و مهره ها یا آسیب هایی که ستون فقرات را دچار ناپایداری می کنند نیز به جراحی نیاز دارند .
  • در شکستگی هایی که به پوکی استخوان مرتبط می شود نیز به جراحی وجود دارد .

اصولا اقدام به جراحی بعد از امتحان درمان های حفاظتی صورت می گیرد .

  • اگر بیماری های زیر در حال پیشروی باشند و اعصاب ستون فقرات را تحت فشار قرار دهند و بیمار درد شدید داشته باشد نیاز به جراحی دیده می شود .

اسکولیوز یا کژپشتی که انحنای غیرطبیعی ستون فقرات می باشد .

کیفوز یا گوژپشتی

اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره که به معنای سر خوردن یک مهره به سمت جلو روی مهره پایینی است. شایعترین محل ایجاد آن ، محل اتصال مهره های کمری به خاجی است یعنی معمولاً مهره پنجم کمری روی مهره اول خاجی یا ساکروم به سمت جلو سر میخورد . اگر این سر خوردن و به جلو آمدن مهره شدید باشد کانال نخاعی تنگ شده و به ریشه های عصبی فشار وارد میشود که این خود موجب بروز علائم عصبی در بیمار میگردد .

تنگی کانال نخاع که ممکن است به دلیل آرتریت یا ورم مفاصل ایجاد شود .

Radiculpothy (رادیکولوپاتی )

نخاع درون ستون مهره قرار داشته و توسط آن محافظت میشود. از نخاع اعصاب متعددی خارج میشوند که به آنها ریشه عصبی    nerve root  میگویند. از بین هر دو مهره مجاور از ستون فقرات یک زوج ریشه عصبی – یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ – خارج میشود.  گاهی اوقات ریشه عصب در حین خروج از ستون مهره به علتی همچون فتق دیسک کمر تحت فشار قرار میگیرد و دچار التهاب و تحریک می شود .

قبل از اقدام به جراحی انتخاب های دیگر را بررسی کنید . معمولا متخصصین ستون فقرات در مورد زمان اقدام به جراحی توافق نظر ندارند و برای بعضی از بیماری های ستون فقرات جراحی به هیچ وجه تضمین نمی شود .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *