چسبندگی های داخل کانال نخاع و درمان آن

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

چسبندگی های داخل کانال نخاع و درمان آن

در بیماران مبتلا به کمردرد های پس از جراحی کمری (FBSS) در صورتی که علت درد چسبندگیهای داخل کانال نخاع باشد ابتدا با انجام اقدامات تشخیصی تایید می گردد. سپس بیمار در لیست انجام عملهای اینترونشنال جهت باز کردن چسبندگی ها قرار می گیرد.

جراحی با فلوروسکوپ

باز کردن چسبندگیها در اتاق عمل و تحت شرایط استریل با مشاهده ستون فقرات با استفاده از فلوروسکوپ انجام می شود.

این وسیله با استفاده از اشعه ایکس تصویر زنده ای را روی مونیتور ایجاد می نماید.

بیماران حین عمل بیدار هستند و این کار نیازی به انجام بیهوشی ندارد.پس از بی حس کردن قسمتی از پوست در کنار ستون فقرات کاتتر ظریف مخصوصی بدون نیاز به شکافتن پوست وارد کانال نخاع می شود. این کار تحت مشاهده لحظه به لحظه مسیر ورود توسط فلوروسکوپ انجام می شود تا عارضه ای ایجاد نگردد. پس از ورود به کانال چسبندگیهای موجود با تزریق ماده حاجب مشخص می شود و با حرکت دادن کاتتر و تزریق ترکیب دارویی خاصی این چسبندگیها باز می گردند.

مدت عمل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است و بیمار یک ساعت پس از عمل قابل ترخیص می باشد. در صورتیکه این چسبندگیها به دقت باز شوند بیش از ۹۰ درصد بهبودی در علائم بیماران مشاهده می شود.

رایند طبیعی ترمیم بافتهای جراحی شده در داخل کانال نخاع می تواند سبب ایجاد چسبندگی در داخل کانال شده و به نظر می رسد ایجاد این چسبندگیها شایعترین علت وقوع کمردردهای پس از جراحی کمر (FBSS) باشد .

چسبندگیهای ایجاد شده در داخل کانال با فشار روی عصبهای نخاعی می توانند دردهایی را در ناحیه کمر و پا ها (سیاتیک) ایجاد نمایند. این درد می تواند در پاها با درجاتی از بی حسی همراه باشد و در صورت تداوم سبب ایجاد ضعف عضلانی شده و اندام مبتلا لاغر تر به نظر برسد.

در مواردی که چسبندگیها علت وقوع درد می باشند معمولا وقوع این علائم با تاخیر می باشد و بیمار مدتی پس از عمل بدون درد بوده است.

در بیمارانی که بیش از یک نوبت تحت عمل جراحی کمر قرار می گیرند شیوع چسبندگیهای داخل کانال نخاع چندین برابر افزایش می یابد و جالب آن است که انجام بسیاری از این عملهای مجدد با هدف درمان پس از عمل اول انجام می شود.


به این پست امتیاز دهید.
چسبندگی های داخل کانال نخاع و درمان آن
۵ از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *