چرا پاهایم سوزن سوزن می‌شوند؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

بارها این حالت برای ما پیش آمده که وقتی روی زمین  بر روی زانوها نشسته‌ایم بطوریکه سنگینی نیم تنه بر روی پاهاست پس از چند دقیقه حالت گز گز شدن  یا همان سوزن سوزن شدن را در پاها احساس می‌کنیم . این حالت برخی اوقات وقتی روی صندلی یا مبل هنگامی‌که یک پا را روی پای دیگر قرار می‌دهیم نیز رخ می‌دهد. گاهی پس از زمانی کوتاه  این حالت از بین می‌رود.
اما در اغلب موارد پس از گز گز شدن حالت در پاها ایجاد می‌شود. گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها در حالتی که اعصاب محیطی انتهای دست و پاها به صورت دوطرفه و متقارن دچار التهاب شده است، دیده می‌شود. این‌گونه التهاب اعصاب، اصطلاحا به نوروپاتی محیطی معروف‌اند.
عوامل فراوانی موجب بروز نوروپاتی‌های محیطی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به بیماری‌های ارثی اشاره کرد. بیمارانی‌ که کم‌کاری تیروئید دارند بسیار از گزگز شدن پا شکایت می‌کنند که البته اگر این اختلال حسی پیشرفته نباشد به درمان‌ هیپو تیروئید پاسخ می‌دهد. در بیماران دیابتی هم بی‌حسی در دست و پا و حتی درد دیده می‌شود.
تحقیقات نشان داده است: کمبود برخی ویتامین‌ها راه را برای بروز نوروپاتی محیطی هموار می‌کند. مانند ویتامین B1 که در دانه‌های روغنی و غلات وجود دارد ، ویتامین B2 شامل گوشت قرمز و سفید، غلات، حبوبات بخصوص عدس، قارچ، ماهی و دانه آفتابگردان ، ویتامین B5، کلسیم ، پتاسیم و سدیم . البته آسیب آسیب در ناحیه مهره‌های گردن و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب آن از دیگر اختلالاتی است که باعث به خواب رفتن یا سوزن سوزن شدن بازوها یا دست‌ها می‌شود.
این در حالی است که تحت فشار قرار گرفتن اعصاب کمر بر اثر دیسک، سوزن سوزن شدن یا گزگز شدن پاها را به دنبال دارد. از آنجا که این حالات با جریان گردش خون در ارتباط است توصیه می‌شود افراد ورزش کنند چرا که ورزش روزانه، پیاده‌روی، دو و شنا باعث بهبود جریان خون می‌شود. همچنین استفاده از جوراب ضخیم و کفش مناسب برای افرادی که بیشتر اوقات دچار گزگز یا بی‌حسی پا می‌شوند از وارد شدن صدمات بیشتر جلوگیری می‌کند. از سویی گرمادرمانی و قرار دادن پاها در آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه باعث بهبود جریان خون می‌شود


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *