پوکی استخوان و تشخیص آن

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

پوکی استخوان و تشخیص آن

هر فرد برای مراقبت از استخوانهایش مسئولیتی دارد. یکی از بزرگترین مشکلات این است که بیشتر مجموعه ها و سیستمهای مراقبتی دولتی و خصوصی زمانی به درمان پوکی استخوان می پردازند که اولین شکستگی رخ داده باشد و این موضوع کاملاً اشتباه است.

باید افراد در معرض خطر، توسط آزمایشات، قبل از وقوع اولین شکستگی شناسایی شوند. برای انجام بعضی این آزمایشات تشخیصی، افراد باید از جانب کارفرمایان خود حمایت شوند. امروزه تعدادی از کارفرمایان نقش موثر خود را برای حفظ سلامتی استخوان کارگرانشان تشخیص داده اند.

افراد مبتلا به پوکی استخوان که دچار شکستگی های ناتوان کننده می شوند اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. که این مسئله ارزش عاطفی بزرگی دارد. از طرفی کارفرما نیز با هزینه های اقتصادی در زمانی که فرد بیمار توانایی و قدرت تولید کردن ندارد مواجه می شود.

پوکی استخوان یا استئوپوروز حالتی است که در آن استخوان شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش می یابد و از گرفتاری های شایع، در جوامع بشری است که بعد از سن ۳۵ سالگی روند آن در انسان آغاز می شود.

حدود نیمی از زنان مسن تر از ۴۵ سال و ۹۰درصد زنان مسن تر از ۷۵ سال به بیماری پوکی استخوان مبتلا می شوند. مردان مسن نیز به پوکی استخوان دچار می شوند که البته میزان ابتلای آنان کم تر از زنان است. به طور تقریبی از هر ۳ زن یک نفر و ازهر دوازده مرد یکی به پوکی استخوان دچارمی شوند .

این امر در سال ، منجربه ده ها هزار شکستگی ناتوان کننده ، در مبتلایان می شود که متاسفانه تعداد اندکی از مبتلایان به پوکی استخوان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند .

این شکستگی ها به طور عمده دراین نواحی رخ می دهد:

گردن، استخوان ران، مهره های ستون فقرات و استخوان های مچ دست، حتی گاهی شکستگی های خود به خود مهره ها، گردن و استخوان ران هم دیده می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *