پهن شدن سر استخوان ران (بیماری پرتس)

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

پهن شدن سر استخوان ران (بیماری پرتس)

بیماری پرتس یا استئوکندروز سر استخوان ران یا پهن شدن سر استخوان ران برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ به وسیله Legg در امریکا، Calve در فرانسه و Perthes در آلمان گزارش شد و بدین جهت بیماری Perthes-Clave-legg نامیده می شود و یکی از شایعترین علل درد مفصل ران در کودکان و استئوآرتریت مفصل ران در بزرگسالان است.

پهن شدن سر استخوان ران در اثر اختلال گردش خون هسته استخوانی سراستخوان ران به وجود می آید که منجر به نکروز آن می شود. رگهای خونی به استخوان مرده حمله می کنند و به تدریج آن را جذب می کنند، سپس استخوان تازه جانشین آن می شود. جذب شدن استخوان باعث نرم شدن سر استخوان ران شده و وارد آمدن فشار به استخوان و در نتیجه پهن شدن و تغییر شکل سر استخوان ران می گردد.

سر استخوان به تدریج به خارج جابجا می شود و فشار لبه استابولوم روی آن فرورفتگی می شود. در کودکان کم سن و سال دفورمیتی ایجاد شده بتدریج در طی پدیده شکل گیری مجدد سر استخوان ران Remodeling کاهش یافته و سر و حفره استابولوم نهایتاً سازگاری خوبی پیدا می کند اما در موارد شدید، در کودکان با سن بالا و در صورت بروز اختلال در صفحه رشد و تشکیل بار استخوانی روند Remodeling چندان مؤثر نیست و احتمال ناسازگاری سر و حفره استابولوم و بروز استئوآرتریت بعدی افزایش می یابد.

در مرحله ای که هسته استخوانی سر استخوان ران دچار نکروز می شود، غضروف مفصلی آن که از مایع سینویال تغذیه می کند دستخوش اختلال نمی شود، منتها در مراحل بعدی که هسته استخوانی جذب می شود به علت نرم بودن بافت استخوانی زیر غضروف، فشار باعث تغییر شکل سر استخوان ران می گردد.

علت پهن شدن سر استخوان ران

علت پهن شدن سر استخوان ران به خوبی معلوم نیست. افزایش فشار داخل مفصلی ناشی از پیدایش مایع در داخل مفصل ران به علت سینویت گذرای مفصل ران و یا شربه که باعث فشار آوردن روی عروق گردن ران و اشکال در جریان خون می گردد در پهن شدن سر استخوان ران مؤثر است.
در نیمی از بیماران چنین سابقه ای وجود دارد. ناهنجاری های عروق خونی سر استخوان ران، اختلالات انعقادی، اختلالات اندوکرین و متابولیک از علل احتمالی ابتلاء به پرتس می باشند.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *