پلاک ساق و ورزش

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

بعد از جوش خوردن استخوان، بیمار میتواند بدون کمک عصا راه برود و بعد از مدتی که عضلات ساق و ران قدرت کافی پیدا کردند فرد میتواند بدود ولی انجام ورزش های سنگین مثل فوتبال نیاز به کمی احتیاط دارد.

پلاک هایی که برای درمان شکستگی ها بکار میروند بر روی استخوان قرار گرفته و با چند عدد پیچ به آن متصل میشوند. جنس این پلاک ها از آلیاژ استیل بوده و قابلیت انعطاف آنها با استخوان متفاوت است. این اختلاف در رفتار مکانیکی موجب میشود تا در هنگام راه رفتن نیروهای وزن بیش از اینکه از استخوان درشت نیعبور کنند از پلاک رد شوند. استحکام استخوان ها تا حد زیادی وابسته به نیروهایی است که به آنها وارد میشود. در اندام تحتانی این نیروها شامل وزن فرد میشوند. با راه رفتن فرد مرتبا نیروهای وزنی به استخوان ها وارد شده و این نیروها بر روی شکل دهی به استخوان و استحکام آنها تاثیرگذار خواهند بود. در صورتی که این نیروها به ساق وارد نشوند استخوانی که در زیر پلاک قرار دارد دچار پوکی شده و قدرت خود را تا حدودی از دست میدهد. این وضعیت در افرادی که فعالیت های بدنی آنها در حد راه رفتن یا دویدن است مشکلی ایجاد نمیکند ولی در کسانی که ممکن است ضربات شدیدی به ساق آنها وارد شود ممکن است مشکل زا باشد. ضعیف بودن نسبی استخوان احتمال شکستگی های بعدی را بیشتر میکند.

بنابراین توصیه میشود اگر فرد قصد انجام فوتبال یا فوتسال بصورت حرفه ای را دارد بعد از جوش خوردن شکستگی و گذشت حدود ۲-۱٫۵ سال و با تائید پزشک معالج پلاک را از ساق خارج کند. پس از خارج کردن پلاک میتوان با اجازه پزشک معالج فعالیت های شدید ورزشی مانند فوتبال یا فوتسال را انجام داد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *