پرکاری تیروئید: علائم و درمان

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

تیروئید یک غده ی درون ریز است و موادی که تولید می کند وارد جریان خون می شود . تیروئید در جلوی گردن قرار دارد ،در پایین حنجره بصورت یک پروانه هست که دو بال دارد که در قسمت پایین به یکدیگر متصل است . سلولهای تیروئید ، هورمون مختلف ترشح می‌کنند. تیروکسین (T4) ، تری یدوتیرونین ( T3) که معمولا هورمونهای تیروئیدی نامیده می‌شوند پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی یا تیروتوکسیکوز) نوعی ازبیماری تیروئید است و بر اثر تولید بیش از حد هورمونهای تیرویید (T4 و T3) ایجاد میشود. در سه چهارم بیماران، این وضعیت به علت وجود یک آنتی بادی تحریک کننده تیروئید در خون رخ میدهد. این آنتی بادی نه تنها سبب افزایش ترشح هورمونهای تیروئید می شود، بلکه در بعضی موارد باعث افزایش اندازه ی غده ی تیروئید و ایجاد گواتر می گردد. این نوع پرکاری تیروئید را اصطلاحا بیماری گریوز (Graves) می نامند.

علایم ابتلا به پرکاری تیروئید

پرکاری تیرویید می تواند علایمی مشابه با سایر بیماری ها داشته و به همین دلیل تشخیص بیماری برای پزشک شما سخت باشد. علایم و نشانه هایی که ممکن است با تیروئید پرکار همراه باشند، شامل:

کاهش وزن ناگهانی، حتی زمانیکه میزان غذای مصرفی شما و اشتهایتان کاهش نیافته است.

ضربان قلب سریع، معمولا بیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه و یا ضربان قلب نامنظم و یا تپش قلب.
افزایش اشتها.
نگرانی، اضطراب و یا کج خلقی.
تعریق زیاد.
تغییر در الگوی قاعدگی.
افزایش حساسیت به گرما.
تغییر در الگوی اجابت مزاج، بخصوص افزایش تعداد اجابت مزاج.
بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)، که ممکن است به شکل ورم در زیر گردن شما ظاهر شود.
خستگی و ضعف ماهیچه ها.
مشکل در خوابیدن.
نازک شدن پوست.
موی شکننده و باریک.
بزرگسالان مسن ممکن است اصلا نشانه و علامتی نداشته باشند و درصورت وجود علامت بیشتر علامتی هایی همچون افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و خسته شدن زودهنگام شود. داروهایی که به آنها مسدود کننده بتا (beta blockers) گفته می شود و برای درمان فشار خون بالا و سایر بیماری ها استفاده می گردند، می توانند علایمی شبیه علایم پرکاری تیروئید ایجاد نمایند.

پرکاری تیروئید و لاغری

نقش غده تیروئید در وزن بدن‌ انسان مدت‌ها پیش کشف شده است. پرکاری تیروئید و لاغری با هم در ارتباط است اما این رابطه همیشه برای سلامت انسان مفید نیست و حالا حتی چنین رابطه‌‌ای باعث ضرر رساندن به سلامت انسان‌های بسیاری شده است. استفاده از هورمون‌های تیروئیدی برای لاغری هشدار می‌دهد و می‌گوید: «اولین خطر این قرص‌ها این است که این افراد خود را در معرض خطر «مشکلات استخوانی» قرار می‌دهند و احتمال پوکی استخوان در آنها به شدت بالا می‌رود، دومین خطری که برای این افراد وجود دارد، احتمال بروز آریتمی قلبی است، یعنی این داروها می‌توانند باعث بروز نامنظمی در ضربان قلب شوند که این احتمال بروز مشکلات قلبی – عروقی و سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. هردوی این خطرات کاملا جدی هستند و می‌توانند زندگی فرد را به خطر بیندازند.

رابطه با گواتر

گواتر آن‌طور که عموم مردم تصور می‌کنند به معنی کم‌کاری یا پرکاری تیروئید نیست، بلکه تنها معنی بزرگ‌شدن غده تیروئید را می‌دهد. گواتر از نظر شکلی به دو نوع منتشر و ندولر تقسیم می‌شود، در نوع منتشر تمام غده تیروئید به میزان تقریباً یکسان رشد می‌کند و بزرگ می‌شود، درحالی‌که در نوع ندولر، تیروئید هم در نگاه و هم در لمس توسط پزشک به صورت غده، غده درمی‌آید.
رابطه با سرطان تیروئید
افرادی که به بیماری‌های غیرسرطانی و خوش‌خیم تیروئید مبتلا هستند، بیشتر احتمال دارد که به سرطان تیروئید مبتلا شوند. برای مثال گواتر (بزرگ شدن تیروئید) ، ندول تیروئید (آدنوما)، یا التهاب تیروئید. توجه داشته باشید که کم‌کاری یا پرکاری تیروئید زمینه‌ساز سرطان تیروئید نیست.

آزمایش‌های تشخیصی برای پرکاری تیروئید

۱٫ تاریخچه بیماری و معاینه بالینی برهمه مقدم است.
۲٫ اندازه گیری هورمون تیروئید، تیروتروپین و آنتی بادی‌های تحریک کننده تیروئید موجود در خون برای تایید تشخیص بکار می‌رود برای نمونه TSH – T4 – T3 – FTI –T3 – T3Uptake ; آزمایش FTI اطلاعات دقیق تری در زمانی که بیمار درحال استفاده از داروهای ضد تیروئیدی می‌باشد به پزشک می‌دهد.
۳٫ ارزیابی ساختمان و عملکرد غده تیروئید با استفاده از تجویز مقدار کم ید رادیواکتیو.
۴٫ اندازه گیری تیروتروپین یا هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) که از هیپوفیز ترشح می‌شود و کنترل کننده کار تیروئید می‌باشد. در پرکاری تیروئید مقدار این هورمون در خون به شدت کم می‌شود.

درمان

درمان علائم پرکاری تیروئید

داروهایی وجود دارند که فورا علائم ناشی از افزایش هورمون های تیروئید (مثل تپش قلب) را درمان می کنند. یکی از این داروها، بتابلوکرها همانند پروپرانولول (ایندرال)، آتنولول (تنورمین) و متوپرولول (لوپرسور) می باشد.

این داروها اثر هورمون های تیروئید و افزایش سوخت و ساز بدن را خنثی می کنند، اما این داروها میزان هورمون های تیروئید خون را تغییری نمی دهند.

داروهای ضد تیروئید

دو داروی ضدتیروئید وجود دارند به نام های متیمازول (Tapazole) و پروپیل تیوراسیل (PTU).
این داروها در بافت غده تیروئید جمع می شوند و جلوی ساخت هورمون تیروئید را می گیرند.
PTU از تبدیل شدن هورمون های تیروئید نیز جلوگیری می کند، مثلا هورمون T4 نمی تواند به هورمون T3 که فعال تر است، تبدیل شود.
بیشترین عارضه ناشی از این داروها، مربوط به عدم ساخت گلبول های سفید خون توسط مغز استخوان است. همانطور که می دانید، گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت ها لازم می باشند.
اگر بیمار از داروهای ضدتیروئید استفاده می کرد و دچار تب، گلودرد و علائم نشاندهنده عفونت در بدن شد، باید فورا او را به نزد پزشک ببرید.
این داروها را تنها برای درمان بیماری گریوز، برای مدت طولانی تجویز می کنند.

ید رادیواکتیو

ید رادیواکتیو از راه دهان، به صورت قرص و یا مایع، به بیمار داده می شود تا برای یک بار، فعالیت زیاد غده تیروئید را قطع کند.
بعد از یک اسکن، ید رادیواکتیو داده می شود.
ید رادیواکتیو توسط سلول های فعال در غده تیروئید برداشته می شود و ید رادیواکتیو، آن سلول ها را تخریب می کند.
از آنجایی که فقط ید توسط سلول های تیروئید برداشته می شود، تخریب هم در همان محل رخ می دهد و این درمان اثر سوئی را در برنخواهد داشت.
به طور کلی، بیشتر از ۸۰ درصد این بیماران با ید رادیواکتیو درمان می شوند.
بعد از خوراندن ید رادیواکتیو، حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول می کشد تا تیروئید درمان شود و اندازه آن طبیعی گردد.
یکی از مهم ترنی عوارض این روش درمانی، ابتلا به کم کاری دائمی تیروئید است.

عمل جراحی

برای بیماران دچار پرکاری تیروئید یکی از روش های درمان پرکاری تیروئید عبارتست از برداشتن قسمتی از غده تیروئید با عمل جراحی.
در این جراحی، بافت غده تیروئید که مسئول ساخت زیاد هورمون های تیروئیدی می باشد را برمی دارند.
اگر مقدار زیادی از بافت غده تیروئید را بردارند، باعث می شود که هورمون های تیروئیدی به اندازه کافی تولید نشوند و کم کاری تیروئید بوجود آید.
پس در این مورد نیز درمان جایگزین تیروئید شروع می شود.


به این پست امتیاز دهید.
پرکاری تیروئید: علائم و درمان
۵ از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *