پارگی روتاتور کاف شانه چیست؟

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

در ناحیه شانه چهار عضله و تاندون های مربوطه به نام های سوپراسپیناتوس، اینفرااسپیناتوس، ساب اسکالپولاریس و ترس مینو وجود دارد که به آنها روتاتور کاف یا کلاهک چرخاننده می گویند. این عضلات از یک طرف به استخوان کتف متصل شده و از طرف دیگر توسط تاندون مشترکشان به توبروزیته بزرگ و توبروزیته کوچک هومروس متصل می شوند (عضله ساب اسکاپولاریس به توبروزیته کوچک وصل می شود.) این عضلات مانند یک چادر یا سرپوش دور تا دور سر هومروس را احاطه می کنند. انقباض این عضلات موجب می شود سر استخوان بازو در حفره گلنوئید فشرده شده و مفصل شانه محکم و پایدار شود. این عضلات همچنین کمک می کنند تا بازو بچرخد.

سوپرا اسپیناتوس بیشتر نقش پایدار کننده سر هومروس را دارد؛ اینفرااسپیناتوس و ترس مینور اکستنرنال روتار شانه و ساب اسکاپولاریس ایترنال روتاتور شانه هستند. در حقیقت عضله دلتوئید که قوی ترین عضله اطراف شانه است زمانی می تواند بازو را ابداکت کند که این چهار عضله عملکرد مناسب داشته باشند و سر هومرس را در حرفه گلنوئید پایدار نگه دارند.

علت پارگی روتاتور کاف شانه

هرچند پارگی تاندون شانه می تواند به دنبال یک ضربه حاد ایجاد شود؛ اما اکثراً پارگی روتاتور کاف شانه به صورت مزمن و به علت گیر کردن این تاندون ها بین زائده آکرومیون و توبروزیته بزرگ هومروس ایجاد می شود. در اثر پارگی روتاتور کاف شانه تاندون دچار دژنراسیون و پارگی می شود.

علایم پارگی روتاتور کاف شانه

درد شانه و پارگی روتاتور کاف شانه

مهمترین علامت پارگی روتاتور کاف شانه ،درد شانه است. اصولا یکی از علل شایع درد شانه در سنین میان سالی وکهن سالی پارگی تاندون های روتاتور کاف شانه می باشد.

پارگی روتاتور کاف شانه معمولاً درد در جلوی شانه است و ممکن است به بازو تیر بکشد. در ابتدا درد شانه ممکن است خفیف بوده و فقط در حین بالا بردن دست ایجاد شود، ولی بتدریج بیشتر شده بطوریکه ممکن است درد در حین استراحت هم وجود داشته باشد و یا ممکن است شب ها وقتی بیمار روی شانه مبتلا می خوابد ایجاد شود. ادامه درد و عدم حرکت شانه ممکن است بیمار را مبتلا به شانه منجمد (Frozen Shoulder) نیز مبتلا کند.

کاهش دامنه حرکات شانه در و پارگی روتاتور کاف شانه

برای شروع ابداکشن عضلات روتاتور کاف باید منقبض شوند تا سر استخوان بازو در حفره گلنوئید پایدار شود و سپس با انقباض عضله دلتوئید اندام در حالت ابداکشن قرار می گیرد. در پارگی کامل روتاتور کاف شانه وقتی تاندون سوپراسپیناتوس کامل پاره می شود، بیمار توانایی شروع ابداکشن شانه را از دست می دهد ولی اگر اندام فوقانی او را در حدود ۳۰ درجه ابداکشن قرار دهیم می تواند با انقباض عضله دلتوئید ادامه ابداکشن را انجام دهد.

برای آشنایی با تشخیص و درمان پارگی روتاتور کاف شانه و علل و درمان درد شانه روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *