پارگی تاندون های دست(فلکسور- اکستانسور)

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

پارگی تاندون های دست(فلکسور- اکستانسور)

در آسیب های غیر نافذ نظیر ضربات مستقیم به انگشت یا کشیده شدن انگشتی که با قدرت در حال جمع شدن است تاندون ممکن است پاره شود.

پارگی تاندون فلکسور دست

شایعترین پارگی تاندونی فلکسورها پارگی FDP از محل اتصال آن به ند دیستال می باشند و شایعترین انگشتی که مبتلا به پارگی تاندونی فلکسور دست می شود انگشت حلقه می باشد. مکانیزم پارگی تاندونی فلکسور دست معمولاً وارد آمدن نیرو در جهت باز شدن انگشت در فردی است که با قدرت انگشتان خود را خم می کند. معمولاً در آسیب های ورزشی یا نزاع یا کیف قاپی دیده می شود.

در معاینه بالینی پارگی تاندونی فلکسور، به طور شایعی پارگی تاندونی فلکسور با تأخیر تشخیص داده می شود. برای تشخیص پارگی تاندونی فلکسور دست حتماً باید از بیمار درخواست شود به طور فعال بند آخر انگشت آسیب دیده خود را خم کند.

با توجه به مشکلات ناشی از تأخیر در درمان پارگی تاندونی فلکسور دست معاینه دقیق در بیمار مبتلا به پارگی تاندونی فلکسور که با درد بند آخر انگشت به علت تروما مراجعه کرده مهم است.

گاهی قطعه کوچک استخوانی نیز همراه پارگی تاندونی فلکسور دست کنده می شود لذا انجام رادیوگرافی به خصوص نیمرخ حقیقی از انگشت مهم است.

درمان پارگی تاندون فلکسور دست

بدنبال تشخیص پارگی تاندونی فلکسور دست باید بیمار تحت درمان جراحی پارگی تاندونی فلکسور و متصل کردن مجدد تاندون به استخوان قرار گیرند.

در صورت تأخیر تشخیص پارگی تاندونی فلکسور فقط بعد از یک هفته در اکثر موارد دیگر امکان ترمیم پارگی تاندونی فلکسور دست وجود ندارد و اگر عدم حرکت بند آخر یا ناپایداری آن برای بیمار مشکل ساز شود باید بند آخر انگشت آرترودز شود.

مجدداً اهمیت ، معالینه و درمان زودرس پارگی تاندونی فلکسور دست را یادآوری می شویم.

بیماری های ناشی از پارگی تاندون اکستانسور

انگشت چکشی (Mallet Finger)

انگشت چکشی در اثر پارگی وتر بازکننده انگشت در محل اتصال آن به بند آخر انگشت به وجود می آید. گاه قطعه کوچکی از استخوان نیز کنده می شود. هر گاه ضربه ای به نوک انگشتی که در حالت اکستانسیون است وارد شود باعث پارگی وتر بازکننده انگشت و افتادن بند آخر آن می شود. با توجه به این که انگشت چکشی بیشتر در اثر برخورد توپ با نوک انگشتان به وجود می آید، بعضی از متخصصین به آن انگشت بیس بال بازان (Baseball Finger) هم می گویند.

علائم انگشت چکشی

در انگشت چکشی بعد از وارد شدن ضربه، سطح پشتی مفصل بین انگشتی انتهایی انگشت متورم و دردناک می شود و بیمار مبتلا به انگشت چکشی قادر به راست کردن بند انگشت نیست. در مراحل پیشرفته انگشت چکشی ، درد و تورم از بین می رود و فقط بند آخر انگشت حالت افتاده دارد و بیمار مبتلا به انگشت چکشی نمی تواند آن را راست کند. این تغییر شکل معمولاً از نظر ظاهر برای بیمار با انگشت چکشی ناراحت کننده است ولی می تواند کارهای خود را به خوبی انجام دهد.

درمان انگشت چکشی

درمان مرحله حاد انگشت چکشی ،ثابت کردن مفصل بین انگشتی انتهایی انگشت به مدت ۴ تا ۶ هفته در حالت اکستانسیون کامل در حالی که مفصل بین انگشتی ابتدایی (PIP) آزاد است، باعث التیام پارگی می شود. مواردی که بیمار مبتلا به انگشت چکشی دیر مراجعه کرده باشد اگر قبل از سه ماه باشد، مانند مرحله حاد انگشت چکشی درمان می شود ولی اگر بیش از سه ماه گذشته باشد، وتر پاره شده در بیمار با انگشت چکشی را می توان به وسیله درمان جراحی انگشت چکشی، ترمیم کرد و یا مفصل بین انگشتی انتهایی انگشت را خشک کرد.

تغییر شکل جا دکمه (Boutonniere Deformity)

در تغییر شکل جا دکمه مفصل PIP در فلکسیون و مفصل DIP در اکستانسیون قرار دارد. علت آن کش آمدن و یا پارگی قسمت مرکزی تاندون اکستانسور از محل اتصالش به قاعده بند وسطی است. خم شدن این مفصل باعث لغزش باندهای طرفی تاندون اکستانسور به طرفین شده و در حقیقت مثل این است که این مفصل از جادکمه ای خارج شده باشد.

شایعترین بیماری که تغییر شکل جا دکمه در آن دیده می شود بیماری آرتریت روماتوئید می باشد که بعلت التهاب مزمن پارگی تاندون اکستانسور در آن اتفاق می افتد. در ابتدا تغییر شکل جا دکمه به طور پاسیو قابل درمان است، ولی پس از مدتی به علت کوتاه شدن نسوج غیر قابل برگشت است.

درمان تغییر شکل جا دکمه

درمان در مرحله حاد تغییر شکل جا دکمه بی حرکت کردن مفصل PIP در اکستانسیون به مدت ۸ هفته و یا ترمیم پارگی تاندون اکستانسور به وسیله درمان جراحی می باشد. در مواردی که بیمار مبتلا به پارگی تاندون اکستانسور دیر مراجعه کرده باشد بیمار احتیاج به درمان جراحی ترمیمی تاندون اکستانسور دارد.

پارگی های غیر ضربه ای تاندون ها

گاهی به علت ضعف تاندونی ناشی از بیماری زمینه ای بدنبال فعالیت های روزانه تاندون به طور خود به خود دچار پارگی تاندون می شود و بیمار با شکایت فقدان ناگهانی کارکرد تاندون بدون عامل ضربه مراجعه می نماید.

شایعترین عامل زمینه ای در پارگی تاندون،آرتریت روماتوئید و شایعترین تاندونها، تاندون اکستانسور و به خصوص اکستانسور انگشت چهار و پنجم دست می باشد.

درمان پارگی تاندون اکستانسور

درمان پارگی تاندون اکستانسور عبارتست از درمان جراحی ترمیمی و با توجه به آن که در بسیاری از موارد امکان ترمیم پارگی تاندون اکستانسور به علت آزردگی تاندون اکستانسور در محل پارگی وجود ندارد از انتقال تاندون استفاده می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *