ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

برای درمان بیمارانی که دچار شکستگی‌های استئوپوروزی دردناک مهره‌ها هستند به طور معمول از دو رویکرد استفاده می‌شود:ورتبروپلاستی (تزریق سیمان پلی‌متیل‌متاکریلات در تنه‌ی مهره‌ی مبتلا) وکیفوپلاستی (رویکرد مشابه که قبل از انجام آن یک بالون را در محل باد می‌کنند تابلندای مهره به حال خود باز گردد).

این سیمان با بدن سازگار است

این سیمان با بدن سازگار است بهبود آسیب دیدگی مهره‌ها به‌ میزان زیادی بستگی به معالجه بدنه شکسته شده که سبب عوارضی مانند hemangioma، multiple myeloma، متاستاز osteolyticو osteoporesis اولیه و ثانویه می‌شود، دارد. مواد مورد استفاده در طول معالجه، باید وی‍‍ژگی‌های بیومکانیک و بیولوژیک خاصی به ‌منظور مراقبت از غلاف نخاعی داشته باشند از آنجا که روش معمولا تحت فلوروسکوپی انجام می‌شود، این مواد باید رادیواپک باشند، تا امکان ردگیری حرکت ماده و اجتناب از وجود لیکهایی که سبب عارضه‌های نورولوژیک و بافتی می‌شوند، وجود داشته باشد.

چون این مواد در محیط Load bearing رسوب می‌کنند باید قادر به تحمل بارهای سیکلی و استاتیکی باشند. همچنین برای استفده در روشهای جراحی پوستی مواد مورد استفاده باید به آسانی آماده شوند و متناسب با کاربرد مورد نظر باشند و نیز پلیمریزاسیون و کریستالیزاسیون خوبی داشته باشند. تعیین مناسب هر کدام از مواد موجود بستگی به شناخت ویژگیهای مواد از قبیل خواص بیومکانیک، بیولوژیک، رادیواپاسیتی و در دسترس بودن ویژگیها دارد.

این پروسه‌ها تفاوت‌های عمده‌ای درتکنیک‌های جراحی دارند. ضمن اینکه این تفاوت‌ها در تکنیک جراحی، نشان‌دهنده ویژگی‌های خاصی برای مواد پرکننده است. درطول ورتبروپلاستی مواد دارای مرحله مایع طولانی‌تر و زمان تنظیم کوتاهتری هستند. در جریان کیفوپلاستی، فاز مایع کوتاه و زمان کاربری طولانی با مرحله خمیری شکل دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *