هیپرلوردوزیس یا گودی بیش از حد كمر

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

وقتی میزان انحنای كمر به حدی بیشتر از میزان طبیعی آن میرسد برای نامیدن آن اصطلاحا از كلمه ی هیپرلوردوزیس یا گودی بیش از حد كمر استفاده می كنیم.

گودی بیش از حد در كمر(هیپرلوردوزیس)

در حقیقت ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود كه سلامت و تعادل آنها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسیار مهمی ایفا می كند.

عدم تعادل در عضلات نامبرده یعنی قوی بودن برخی و ضعف یا گرفتگی بعضی دیگر از آنها ، موجب پدید آمدن ناهنجاری هائی در شكل كلی ستون فقرات خواهد شد.

در این میان نقش عضلات شكمی ، بازكننده های مفصل پا به لگن ( همسترینگ ها و نیز عضله ی بزرگ پشت باسن ) در ایجاد هیپرلوردوزیس ، پر رنگ تر از سایر عضلات این ناحیه است

عوامل مؤثر در ایجاد لوردوز

تعدادی ازمشکلات ستون فقرات راستایی ستون فقرات را بر هم می زنند و باعث ایجاد لوردوز می شوند؛ لذا بررسی این مشکلات همزمان با بررسی لوردوز ضروری است. تعدادی از این موارد عبارتند از:

آكندروپلازی

این بیماری در حقیقت ارثی بوده و با اختلالدر رشد و تكامل استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.

التهاب دیسک

التهاب دیسک و گاه عفونت آن می‌تواند عامل لوردوز باشد.

کیفوز (قوز)

به دنبال افزایش قوس ناحیه ی سینه ای، برای ایجاد تعادل ستون فقرات، لوردوز ناحیه کمری ایجاد می شود.

چاقی

بعضی از افراد چاق برای حفظ تعادل هنگام راه رفتن، تنه را رو به عقب نگه می دارند که این عمل باعث افزایش لوردوز می شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان که ایجاد ضعف استخوانی می کند با در هم فرورفتگی عناصر استخوانی می‌تواند ایجاد کیفوز و به دنبال آن لوردوز نماید. با تسهیل تغییر ارتفاع و شكل نرمال مهره ها باعث تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات می شود.

لغزش مهره (اسپوندیلولستزیس)

این بیماری باعث کیفوز موضعی در خود ناحیه و افزایش لوردوزدر بالای آن می شودو این حالت اغلب در ناحیه ی كمر دیده می شود و با لغزش یا جابجائی مهره ها همراه است. این بیماران معمولا از كمر درد ، احساس جدا شدگی و لقی كمر ، گودی بیش از حد كمر و برجستگی باسن شكایت دارند.

ضعف عضلات شكمی در اثر علل مختل

منبع :پزشک ومتخصص درد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *