نقش تکنولوژی در تشخیص و درمان کیفوز و اسکولیوز و گودی کمر زیاد

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

پس از انجام معاینات و آزمایشات اولیه پزشکی، پزشک معالج در مورد درمان اسکولیوز، کیفوز و گودی کمر تصمیم گیری می کند. بدیهی است رایج ترین سیستم بررسی انحرافات ستون مهره ها و انواع قوز کمر ، استفاده از رادیوگرافی ساده توسط اشعه X می باشد. ولی استفاده از این سیستم مستلزم دریافت اشعه توسط فرد بوده و بخصوص در موارد مشکل دار و برای پیگیری های متعدد مناسب نمی باشد.

استفاده از سیستم های جدید که در آن ها از نشانه های آناتومیکی بدن و همچنین دوربین های تخصصی که مانع از در معرض اشعه قرار گرفتن فرد می شود، روش رایج تر و ایمن تر می باشد که در سطح دنیا مورداستفاده قرار می گیرد.

به قوس کمر یا انحنا طبیعی و رو به داخل کمر و گردن در اصطلاح پزشکی لوردوز گویند. از سوی دیگر عارضه‌ زیاد شدن انحنا یا گودی طبیعی ستون فقرات نیز لوردوز نام دارد. باسن در اثر ابتلا به این بدشکلی عقب می‌رود و شانه‌ها انحنایی رو به جلو پیدا می‌کند. این عارضه با کمر درد و ضعیف شدن عضلات همراه است.

برجستگی قفسه سینه (پکتوس کاریناتوم، سینه کبوتری یا سینه کفتری) بدشکلی‌ای در ناحیه قفسه سینه است که در اثر آن غضروف دنده و استخوان جناغ سینه (استرنوم) برآمده می‌شود. موارد خفیف برآمدگی قفسه سینه نیازی به درمان ندارد، اما موارد متوسط تا شدید را می‌توان با موفقیت با بریس درمان کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *