نشانه های کمر درد و تشخیص علل کمر درد

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

نشانه های کمر درد و تشخیص علل کمر درد

مورد خیلی مهم در کمر درد مسأله ای به نام Red flag یا پرچم قرمز است. دانستن و تشخیص دادن این علائم خطر در تاریخچه خیلی مهم است. این علامت های خطر شامل موارد زیر هستند:

سن زیر ۱۵ سال و بالای ۷۰ سال، به ویژه به یاد داشته باشید که کودک زیر ۱۰ سال اگر با کمردرد مراجعه کند باید بسیار مراقب بود. معمولاً در این موارد تشخیص در نهایت یا تومور است یا عفونت که هر دو بسیار خطرناک هستند. در افراد بالای ۷۰ سال نیز احتمال پاتولوژیک بودن زیاد است و نیاز به ارزیابی دقیق تر دارند.

هر درد کمری که مکانیکال نیست. مانند دردی که بیمار را از خواب بیدار می کند یا صبح ها باعث درد و خشکی می شود.

سابقه ی تروما: یعنی کمر دردی که به دنبال ضربه یا زمین خوردن ایجاد می شود. این مورد به خصوص در مورد افراد مسن اهمیت دارد و ممکن است ترومای آن ها یک زمین خوردن ساده باشد. در این افراد احتمال دارد که علت کمردرد یک شکستگی در مهره ها باشد.

هر بیماری که تب دارد، تعریق و کاهش وزن بدون توجیه در چند ماه اخیر داشته است.

بیماری که کورتون طولانی مدت مصرف می کند.

بیمارانی که علائم سندرم qauda equine دارند.

اما باز یادآوری می کنیم که درصد خیلی کمی از بیماران این علائم را دارند ولی تشخیص دادن آن ها خیلی مهم است. به علاوه در بعضی بیماران علائمی به نام yellow flag وجود دارد. این ها مشکلات و مسائلی هستند که مانع بهبود بیمار می شوند که اکثراً شامل مسائل روانی- اجتماعی (psychosocial) می شوند. بیماری که زمینه افسردگی دارد که اگر شما این مشکل را در او تشخیص ندهید و درمان برایش انجام نشود، کمردرد بیمار هم درمان نمی شود، مانند بیبماری که از کار خود راضی نیست، زنی که از ازدواج خود ناراضیست و همسر معتاد یا بداخلاق دارد. بعضی بیماران با مشکل وسواسی که به پزشکان متعددی مراجعه می کنند و دایم فکر می کند که مشکل وی یک بیماری جدی است که کسی تشخیص نمی دهد که به این حالت catastophization نیز گفته می شود. این بیماران دائم از مطب یک پزشک به مطب پزشک دیگر مراجعه می کنند. نکته مهم در مورد این بیماران این است که شما این موارد را در آن ها تشخیص دهید و بدانید که این بیماران مشکلی هستند و باید به مشکل زمینه ای آن ها توجه شود. گاهاً نیاز به مشاوره با روانپزشک در کنار درمان برای کمر درد وجود دارد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *