نرمش های کششی عضلات اکستانسور یا باز کننده

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

عضلات باز کننده یا اکستانسور Extensor به دسته ای از عضلات لگن میگویند که موجب میشوند ران در امتداد تنه قرار گیرد. مهمترین آنها عضله  سرینی بزرگ یا  گلوتئوس ماگزیموس Gluteus maximus در ناحیه باسن است. عضلات همسترینگ در  پشت ران هم باز کننده مفصل ران هستند.

نرمش های کششی عضله گلوتئوس ماگزیموس عبارتند از

نرمش اول

بیمار به پشت بر روی زمین دراز میکشد. زانو و مفصل ران یک پای خود را کاملا خم  کرده و با هر دو دست زانو را گرفته و تا حد امکان به سینه خود نزدیک میکند.  نزدیک کردن زانو به سینه تا جایی ادامه میابد که بیمار در پشت باسن خود  احساس یک کشش خفیف را بکند. بیشتر نمیکشد.

این کشش را ۵ ثانیه حفظ کرده و  سپس پا را به آهستگی به سر جای خود بر میگرداند. این نرمش بیشتر موجب کشیده شدن عضله گلوتئوس ماگزیموس میشود. اگر در حین انجام نرمش، زانو کاملا صاف  باشد کشش بر روی عضلات همسترینگ اعمال میشود.

نرمش دوم

بیمار بر روی زمین نشسته و هر دو پای خود را به جلو کشیده و باز میکند. سپس  زانوی طرف مشکل دار را خم کرده و کف پا را در سمت خارج زانوی سالم قرار  میدهد. در حالیکه با آرنج سمت پای کشیده زانوی خم شده را به طرف مقابل هل  میدهد کل تنه خود را به سمت زانوی خم شده میچرخاند.

خم شدن زانو، فشار آن  با آرنج به طرف مقابل و چرخش تنه تا آنجا ادامه میابد که تا جایی ادامه  میابد که بیمار در پشت باسن خود احساس یک کشش خفیف را بکند. این کشش را ۵  ثانیه حفظ کرده و سپس به آهستگی به سر جای خود برمیگردد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *