نرمش های پیشرفته لگن بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

یکی از ارکان مهم درمان، بعد از انجام جراحی  تعویض مفصل ران و تعبیه مفصل  مصنوعی افزایش قدرت عضلات اطراف مفصل است.

افزایش قدرت عضلات اطراف مفصل ران موجب میشود تا شما بتوانید بهتر  و بدون لنگش راه بروید. این نرمش ها را میتوانید چند هفته تا یکی دو ماه بعد از  انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن انجام دهید.

برای انجام این نرمش ها سر پا و کاملا مستقیم بایستید و با هر دو  دست خود بالاترین قسمت پشتی یک صندلی را بگیرید تا کاملا پایدار باشید. سپس یک سر یک  کش را دور مچ پایتان بسته و سر دیگر آنرا به یک نقطه ثابت ببندید و نرمش ها را انجام  دهید. این نرمش ها را روزی چهار بار و هر بار ده مرتبه میتوانید انجام دهید.

 در حالیکه زانو را کاملا مستقیم نگه داشته اید کل اندام تحتانی را که از مچ پا  با کش به نقطه ثابتی بسته اید از مفصل ران به طرف جلو خم کرده و به جلو آورید. سپس  پا را آهسته سر جای اولش برگردانید.

   زانوی خود را کاملا صاف نگه دارید و کل اندام تحتانی را که از مچ پا به نقطه  ثابتی بسته اید از مفصل ران به طرف خارج حرکت داده و از بدن دور کنید و سپس به آهستگی  آنرا به سر جایش برگردانید.

در حالیکه زانو را کاملا مستقیم نگه داشته اید کل اندام تحتانی را که از مچ پا  به نقطه ثابتی بسته اید از مفصل ران به طرف عقب خم کرده و به عقب بیاورید. سپس پا را  آهسته سر جای اولش برگردانید.

استفاده از دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت وسیله ای عالی برای افزایش دامنه حرکت و قدرت عضلات  اطراف مفصل ران است. چند هفته بعد از جراحی با صلاحدید پزشک معالج میتوانید از دوچرخه  استفاده کنید. در استفاده از دوچرخه به موارد زیر دقت کنید.

  • نشیمن دوچرخه را طوری تنظیم کنید که وقتی زانوی شما کاملا در حالت مستقیم است کف پای شما پدال را لمس کند و وقتی پدال در بالاترین محل خود قرار میگیرد زانوی شما پایین تر از مفصل رانتان باشد به سخن دیگر هیچگاه زاویه بین ران و تنه شما از ۹۰ درجه کمتر نشود
  • در روزهای اول به سمت عقب پدال بزنید و وقتی بعد از مدتی احساس راحتی کردید میتوانید به سمت جلو پدال بزنید.
  • بعد از ۴ تا ۶ هفته میتوانید کشش دوچرخه را بیشتر کنید.
  • در ابتدا روزی دوبار و هر بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رکاب بزنید و بتدریج آنرا به روزی ۴ بار و هر بار ۳۰ دقیقه افزایش دهید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *