ناهنجاری های مادرزادی دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

ناهنجاری های مادرزادی دست

چسبیدن انگشتان دست به یکدیگر (Syndactyly)

چسبیدن انگشتان دست به یکدیگر شایعترین ناهنجاری مادرزادی دست است و به درجات مختلف دیده می شود ساده ترین نوع آن وجود پرده ناقصی بین انگشتان است که هیچ عارضه استخوانی و مفصلی با آن همراه نیست. در نوع شدید انگشتان به هم چسبیده دست چندین انگشت در تمام طول خود به هم چسبیده اند که ممکن است با ناهنجاری های استخوانها و مفصل های دست همراه باشد. گاه چسبیدن انگشتان دست به یکدیگر با ناهنجاری های مادرزادی دیگر همراه است.

درمان انگشتان به هم چسبیده دست

با عمل جراحی انگشتان به هم چسبیده دست می توان انگشتان به هم چسبیده دست را از هم جدا کرد. در نوع ساده انگشتان به هم چسبیده دست که فقط پرده ای بین انگشتان است می توان با عمل جراحی انگشتان را به شکل و کار طبیعی بازگرداند به شرطی که این عمل زود و به موقع انجام شود. در نوع شدید انگشتان به هم چسبیده دست که مفصلها و استخوانها نیز گرفتار هستند نتیجه عمل به خوبی نوع ساده نیست و چه از نظر ظاهر و چه از نظر کارایی انگشتان کاملاً طبیعی نخواهند شد. عمل جراحی ساده در حدود ۶ ماهگی انجام می شود.

انگشت اضافی دست

انگشت اضافی دست ناهنجاری نسبتاً شایعی است که غالباً با ناهنجاری های دیگر مانند چسبیدن انگشتان به یکدیگر همراه است. شخص مبتلا ممکن است در پاها نیز انگشت اضافی داشته باشد، انگشت اضافی دست ممکن است فقط به صورت یک زائده گوشتی باشد و یا اینکه خصوصیات یک انگشت را داشته باشد.

درمان انگشت اضافی دست

نوع ساده انگشت اضافی دست را که به صورت یک زائده گوشتی است به راحتی می توان با عمل جراحی و یا بستن قاعده آن با نخ برداشتن . در نوع کامل انگشت اضافی دست گاه عمل به این سادگی نیست و تصمیم گیری برای اینکه کدامیک از انگشتان برداشته شوند و کدام باقی بماند مشکل است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *