ناهنجاریهای مادرزادی آرنج

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

ناهنجاریهای مادرزادی آرنج

چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد (Congenital Radioulnar Synostosis)

در چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد که معمولاً دو طرفه است و بیشتر در یک سوم بالایی ساعد دیده می شود، دو استخوان رادیوس و اولنا به یکدیگر جوش خورده اند و حرکات چرخشی ساعد از بین رفته است.

درمان چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

گرچه برداشتن قسمتی که باعث چسبیدن دو استخوان به یکدیگر شده است آن دو را از هم جدا و آزاد می کند ولی به هیچ وجه کمکی به بازگشت حرکات چرخشی ساعت نمی کند، زیرا در اکثر این بیماران عضلاتی که باعث چرخش به داخل و خارج ساعد می شوند تشکیل نشده اند یا به طور ناقص تشکیل شده اند.
در مورادی که دست ها در وضعیتی مناسب باشد و شخص اختلال عملکرد نداشته باشد، درمانی مورد نیاز نیست. در صورتی که دراثر چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد، دست وضعیت مناسبی نداشته باشد و کار با آن مشکل باشد، می توان با استئوتومی استخوان های ساعد، آن را در وضعیت مناسب قرار داد. در مواردی که بیماری دو طرفه باشد، اغلب یک دست را در حالت پروناسیون و دست دیگر را در حالت سوپیناسیون ثابت کرد.

در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس (Congenital Dislocation of Radial Head)

در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس، ناهنجاری فوق العاده نادری است که ممکن است با ناهنجاری های مادرزادی دیگر همراه باشد. این در رفتگی می تواند قدامی، خلفی و یا طرفی باشد.

نشانه های در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس آرنج

سررادیوس به صورت یک برجستگی در سطح قدامی آرنج و بندرت در سطح خلفی و طرفی آن دیده می شود که با حرکات چرخشی آرنج حرکت می کند. حرکات آرنج ممکن است محدود باشد.

تصویر پرتونگاری، در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس را نشان می دهد.

درمان در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس آرنج

در مواردی که بیمار از دررفتگی آرنج شکایتی ندارد احتیاج به درمان خاصی نیست ولی اگر در رفتگی مانع حرکات مفصلی شود باید سر استخوان رادیوس به وسیله عمل جراحی برداشته شود. عمل جراحی در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس باید تا هنگام بلوغ به تأخیر انداخته شود.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *