منیسک دیسکی شکل زانو (Discoid Meniscus)

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

منیسک دیسکی شکل زانو

منیسک دیسکی شکل زانو یک نوع ناهنجاری مادرزادی است که در آن قسمت وسط منیسک زانو از بین نرفته و منیسک زانو به جای اینکه به شکل C درآید به صورت O توپر باقی می ماند، منیسک زانو این بیماران گرد و کلفت شده و به صورت دیسک درآمده است. این ضایعه بیشتر در منیسک خارجی زانو دیده می شود. منیسک زانو این بیماران خاصیت لغزندگی طبیعی خود را از دست داده و حرکات زانو معمولاً با صدایی همراه است.

نشانه های منیسک دیسکی شکل زانو

منیسک دیسکی شکل زانو ممکن است فاقد نشانه های بالینی بوده و به طور اتفاقی کشف گردد، گاه مادر کودک مدت زمان کوتاهی بعد از تولد متوجه می شود که خم و راست کردن زانو با صدایی همراه است، ولی هیچ گونه درد، تورم و یا محدودیت حرکات مفصلی وجود ندارد. با بزرگ شدن کودک غالباً این صدا از بین می رود ولی گاهی تا زمان بلوغ بر جای می ماند. شانس کیستی شدن و پارگی منیسک زانو بیش از منیسک طبیعی است.

درمان منیسک دیسکی شکل زانو

در صورتی که منیسک دیسکی شکل زانو بدون علامت بوده و به طور اتفاقی تشخیص داده شود درمانی احتیاج ندارد، ولی اگر با درد و یا صدای ناراحت کننده حرکات زانو همراه باشد و یا دچار پارگی گردد، باید درمان شود.
با توجه به پیدایش استئوآرتریت پس از برداشتن منیسک، منیسکتومی کامل در این بیماران توصیه نمی شود و فقط برداشتن قسمت داخلی منیسک با آرتروسکوپی به طوری که کنار محیطی بر جای بماند پیشنهاد می گردد. در صورت دژنرسانس منیسک و پیدایش کیست منیسک زانو در آن باید کیست را برداشت.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *