مشکلات شانه؛ علایم و تشخیص

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

مشکلات شانه

نشانه های مشکلات شانه

مهمترین شکایات بیماران در مشکلات شانه درد، محدودیت حرکت، احساس ناپایداری، ضعف و بالاخره تغییر شکل شانه است.

  • درد شانه

اینکه درد شانه در چه وضعیتی به وجود می آید یا تشدید می شود، کیفیت آن چگونه است(ممکن است درد تیز، مبهم یا ضربانی باشد) و آیا بیمار را از خواب بیدار می کند از نکات مهمی است که حتماً باید پرسیده شود. همچنین محل دقیق درد و انتشار آن می تواند کمک کننده باشد. به طور مثال درد ناش از آرتروز و یا دیسکوپاتی گردن ممکن است در ناحیه کتف یا شانه احساس شود.

  • احساس ناپایداری در مفصل شانه

ناپایداری در مفصل شانه ممکن است به صورتهای مختلفی توسط بیمار بیان شود؛ مانند احساس خالی شدن شانه، صدای غیر طبیعی، حالتی مانند برق گرفتگی و غیره. لازم به ذکر است حالات فوق معمولاً به علت نیمه در رفتگی مفصل شانه به وجود می آیند. به علاوه بیمار ممکن است از در رفتگی کامل مفصل که به صورت مکرر رخ می دهد شکایت داشته باشد.

تشخیص مشکلات شانه

  • برای معاینه شانه، بیمار باید برهنه باشد به نحوی که بتوان هر دو شانه و کتف را با هم معاینه نمود.
  • با مشاهده دقیق و مقایسه شانه ها می توان مواردی چون آتروفی عضلانی، تورم، و تغییر شکل را مشاهده نمود. برای مشاهده آتروفی عضلانی، تورم و تغییر شکل را مشاهده نمود.
  • برای مشاهده آتروفی عضلات سوپرا – واینفرا اسپیناتوس بیمار باید روی صندلی بنشیند و معاینه کننده پشت بیمار بایستد.
  • با توجه به اینکه در ناحیه شانه عناصر تشریحی مختلفی ممکن است خاستگاه درد باشند، لمس دقیق با نوک انگشت می تواند در تشخیص محل حداکثر حساسیت و در نتیجه تشخیص بیماری بسیار کمک کننده باشد. برجستگی بزرگ استخوان بازو، ناودان دو سری، مفصل آکرومیوکلاویکولار و زائده آکرومیون به راحتی قابل لمس می باشند.
  • بررسی دامنه حرکات مفصلی شانه

حرکات شانه به دو صورت پاسیو توسط معاینه کننده و سپس به صورت اکتیو در کلیه جهات و در هر دو طرف معاینه می شود. باید دانست مهمترین حرکت شانه از نظر بالینی حرکت بالا بردن قدامی شانه (forward Elevation) می باشد. این حرکت ترکیبی از حرکات فلکسیون و ابداکسیون می باشد. اگر بخواهیم کلیه حرکات شانه را به سرعت معاینه کنیم می توانیم از بیمار بخواهیم ابتدا دست همان سمت را بر روی کتف مقابل بگذارد. با این کار حرکات اکستانسیون، ادداکسیون، و چرخش به داخل بررسی می شود. سپس بیمار دستش را به پشت سر می رساند. این کار حرکات ابداکسیون، فلکسیون و چرخش به خارج را ارزیابی می کند.

  • رادیوگرافی

اگرچه در بسیاری از موارد انجام یک رادیوگرافی روبرو کافی است، ولی باید دانست برای تشخیص بعضی ضایعات شانه انجام رادیوگرافی به خصوصی ضرورت پیدا می کند. مثلاً در رفتگی خلفی شانه ممکن است در رادیوگرافی روبرو قابل تشخیص نباشد و فقط با انجام یک رادیوگرافی نیمرخ یا زیر بغلی (Axillary View) می توان آن را تشخیص داد. به علاوه برای تشخیص ضایعات نسج نرم از قبیل پارگیهای تاندون های کلاهک چرخاننده از روش های تصویربرداری مانند MRI یا آرتروگرافی شانه (عکسبرداری با تزریق ماده حاجب به داخل مفصل) استفاده می شود.

  • آرتروسکوپی

امروزه برای تشخیص و همچنین درمان اکثر بیماریهای داخل مفصل شانه و اطراف آن می توان از روش آرتروسکوپی استفاده کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *