مراقبت های بعد از جراحی شکستگی پاشنه پا

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی پاشنه معمولا خوب جوش میخورد ولی ممکن است بد جوش بخورد.  چون جنس استخوان پاشنه یا کالکانئوس از استخوان اسفنجی است معمولا بیمار مشکلی از لحاظ جوش نخوردن شکستگی ندارد  ولی به علت اینکه جااندازی این شکستگی مشکل است بعضی بیماران با مشکلات ناشی از بد جوش خوردن شکستگی مواجه  میشوند.

بعد از جراحی پاشنه احتمال تورم پا زیاد است به همین علت بیمار  باید تا چند روز در حالت درازکش قرار گرفته و مچ پای خود را یک وجب بالاتر از سطح قلب  نگه دارد. با این کار بازگشت خون وریدی به سمت قلب بیشتر شده و تورم کاهش میابد. سرد  کردن محل عمل و استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ناپروکسن یا سلکوکسیب یا پیروکسیکام هم میتواند  به کاهش تورم و درد ناشی از عمل کمک کند.

برای سرد کردن میتوان خرده های یخ را در درون یک کیسه پلاستیکی  گذاشت و آن را لای یک حوله نازک قرار داده و آن حوله را بر روی محل عمل قرار داد.

پوست اطراف پاشنه پا بسیار حساس بوده و ممکن است در حین جراحی آسیب  ببیند. در تعویض پانسمان هایی که بطور روزانه از محل جراحی صورت میگیرد بیمار یا کسی  که پانسمان را انجام میدهد باید محل زخم جراحی را به دقت وارسی کند تا مشکلی مانند  سیاه شدن لبه های آن و یا ادامه یافتن بیش از حد ترشحات از آن وجود نداشته باشد.

در صورتی که برای جراحی از پیچ و پلاک استفاده شده باشد بیمار باید  بعد از چند روز از عمل جراحی با اجازه پزشک جراح حرکات مچ پای خود را شروع کند تا محدودیت  حرکتی در مفصل مچ و ساب تالار بیمار بوجود نیاید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *