محل آسیبهای نخاع

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

محل آسیبهای نخاع

شایعترین محل آسیب نخاع در ستون فقرات در ناحیه گردن است. علت این امر حرکات بسیار زیاد ستون فقرات گردنی می باشد. خوشبختانه به علت اینکه فضای کانال نخاعی در ناحیه گردن بزرگ می باشد، بسیاری از این آسیب ها از نوع ناکامل هستند. در ناحیه توراسیک (تا مهره T10 ) حرکات ستون مهره ها به علت وجود دنده ها بسیار محدود می باشد. بنابراین شکستگی در این ناحیه شایع نیست، اما اگر شکستگی یا در رفتگی اتفاق بیفتد، به علت فضای تنگ کانال نخاعی آسیب های کورد در ناحیه نوراسیک معمولاً کامل هستند. آسیب های کورد در ناحیه توراسیک معمولاً کامل هستند. از مهره T11 تا مهره L3 مجدداً شکستگی شیوع بیشتری دارد ،زیرا در تقاطع (Junction) یک منطقه بدون حرکت (توراسیک) و منطقه متحرک لومبار می باشد.
آسیب نهاع در بالای مهره چهارم گردنی معمولاً سبب مر گ می شود، ولی آسیب نخاع در برابر مهره پنجم سب فلج هر ۴ اندام می گردد. در آسیب های پایین تر قسمتی یا تما عضلات اندامهای فوقانی سالم می مانند و در آسیب نخاع بین اولین تا دهمین مهره پشتی لح اندامهای تحتانی (Paraplegia) رخ می دهد.
اگر آسیب زیر اولین مهره کمری باشد، فقط ریشه های دم اسب درگیر می شوند و فلج شل ایجاد می شود.

درمان شکستگی ها و آسیب های ستون فقرات

معاینه کل سر و گردن ، شکم و قفسه سینه، لگن، اندامها و نیز ارزیابی علایم حیاتی مهم است. در مشاهده به دنبال زخم و خراش و یا دفورمیتی فقرات هستیم.
در لمس به نقاط حساس به درد و فرورفتگی یا برجستگی غیر طبیعی فقرات دقت می کنیم.
همواره معاینه کامل عصبی از نظرات حس، حرکت، رفلکس سطحی و عمقی و وضعیت اسفنکتری انجام و دقیقاً در پرونده ثبت شود و نیز معاینات مکرر از نظر پیشرونده بودن علایم عصبی حتماً انجام شود.
تفسسیر رادیوگرافی ساده ستون مهره های کمری و گردن از جمله مسائلی است که هر دانشجوی پزشکی باید با آن آشنایی کامل داشته باشد و بتواند آنرا به درستی تفسیر کند. رادیوگرافی باید به دقت انجام شود و سعی شود آسیب بیشتری وارد نکنیم. سعی شود با یکبار جابجا کردن بیمار، نماهای لازم را انجام دهیم. امروزه سی تی اسکن نقش بسیار مهمی در تشخیص آسیب های ستون فقرات دارد بگونه ای که هر گونه شک به آسیب های ستون فقرات چه در ناحیه گردنی، پشتی و کمری احتیاج به انجام سی تی اسکن دارد. برای بررسی وضعیت نخاع، دیسک و رباط های خلفی ستون مهره ها احتیاج به MRI می باشد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگیها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *