محدودیت حرکات مفصلی در شکستگی ها

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

محدودیت حرکات مفصلی در شکستگی ها

محدودیت حرکات مفصلی از عوارض نسبتاً شایع شکستگی هاست که در بعضی از مفصل ها مانند آرنج، بند انگشتان و زانو بیشتر دیده می شود. محدودیت حرکات مفصلی ممکن است مربوط به یکی از علل زیر باشد:

الف) علل داخلی مفصل

خونریزی های درون مفصلی در پی شکستگی ها و ضربه های وارد به مفصل غالباً جذب می شوند و اثری از خود بر جای نمی گذارند. گاه این خونریزی کاملاً جذب نمی شود و باقیمانده آن ارگانیزه می شود و باعث پیدایش بافت و نوار لیفی در درون مفصل می شود. این بافت لنفی نیز به چسبندگی درون مفصلی منجر می گردد که غالباً باعث محدودیت حرکات مفصل می شود. این ضایعه بیشتر متعاقب خونریزی های درون زانو به وجود می آید.

ب) علل خارج مفصلی

خونریزیهای درون بافت نرم اطراف مفصلی باعث تورم مفصل و ارتشاح و رسوب مواد فیبرینی در آن می شود. این موضوع باعث می شود که بافت های نرم اطراف مفصل خاصیت ارتجاعی و لغزندگی خود را از دست بدهند و حرکات مفصلی محدود شوند. گاه محدودیت حرکات مفصلی به علت چسبیدگی عضلات به محل شکستگی به وجود می آید. در این صورت محدودیت دامنه لغزندگی عضله باعث محدودیت حرکات مفصلی می شود. این نوع محدودیت بیشتر در مفصل های آرنج و انگشتان دیده می شود.

ج) علل داخلی و خارج مفصلی

در اکثر موارد علت محدودیت حرکات مفصلی مخلوطی از هر دوسا ت و غالباً یک عامل بر دیگری تفوق دارد. علاوه بر علل فوق، عوامل دیگری مانند میوزیت استخوانی شده و استئوآرتریت در پی شکستگی ها به طور ثانوی باعث محدودیت حرکات مفصلی می شوند که در همین قسمت درباره آنها بحث خواهد شد.

درمان محدودیت حرکات مفصلی در شکستگی ها

در هر شکستگی حرکت دادن مفصل باید حتی الامکان هر چه زودتر شروع شود. هر چه حرکات مفصلی زودتر شروع شود، امکان پیدایش عوارض کمتر می شود. در مواردی که شکستگی به وسیله عمل جراحی ثابت شده باشد، حرکات مفصلی باید از همان روز های اول بعد از عمل شروع شود. در مواردی که شکستگی به وسیله گچ گیری درمان شده باشد، باید به بیمار توصیه شود که ورزش های ایزومتریک عضلات را به طور مرتب زیر گچ انجام دهد و بعد از برداشتن گچ، حرکات اکتیو و پاسیو مفصل برای بازگرداندن حرکات مفصلی تحت نظر متخصص فیزیوتراپی انجام گیرد.
در مواردی که درمانهای فوق مؤثر واقع نشوند با خم و راست کردن مفصل زیر بی هوشی چسبیندگی ها را آزاد می کنند (Manipulation). بعضی از پزشکان آزاد کردن چسبندگیهای داخل مفصل را با آرتروسکوپ انجام می دهند. در صورتی که درمان های فوق مؤثر واقع نشود باید با عمل جراحی چسبندگیها را آزاد کرده مفصل را به حرکت در آورد. فیزیوتراپی بعد از هر روش برای جلوگیی از چسبندگی مجدد الزامی است.

منبع: درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *