لرزش های دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

ما یک دسته بندی کلی در مورد لرزش های دست داریم. اگر لرزش دست در زمان استراحت رخ دهد، به آن لرزش یا ترمور استراحتی می گوییم.

اگر در زمانی که سعی داریم دستمان را در یک شوضعیت خاص و معمولا بر خلاف جاذبه زمین نگه داریم رخ دهد، به آن ترمور وضعیتی گفته می شود؛ درست مثل وضعیتی که دستانمان را صاف و کشیده مقابل سینه خود نگه می داریم. ترمور وضعیتی طی فعالیت ادامه می یابد ولی حرکت و شدت آن افزایش پیدا نمی کند. اگر لرزش هنگام انجام دادن یک حرکت هدف مند رخ دهد اما در زمان استراحت برطرف شود، به آن ترمور ارادی می گوییم؛ مثال معروف این نوع لرزش، آن است که از بیمار بخواهیم انگشت اشاره اش را روی نوک بینی اش نگه دارد و دستش بلرزد. گاهی اوقات لرزش دست به صورت یک مشکل اولیه ظاهر می شود؛ مثل همان لرزش های ارثی که در مورد آن صحبت شد.

اما گاهی لرزش دست نشانه ای از یک بیماری دیگر یا اختلالی جدی در سیستم عصبی ماست؛ مثلا آنهایی که پرکاری تیرویید دارند معمولا دچار تعریق شدید و لرزش دست می شوند. لرزش در استراحت، می تواند در میانسالان نشانه ای از پارکینسون باشد. در مقابل، اگر یک نوجوان به لرزش دست در حال استراحت مبتلا باشد، ما بیش از همه به یک بیماری مهم متابولیک مشکوک می شویم. علاوه بر این، مسمومیت با فلزات سنگین همچون سرب هم می تواند باعث لرزش دست در حال استراحت شود.حال اگر همان جوان به لرزش دست وضعیتی دچار باشد ما تقریبا خیالمان راحت می شود؛ چون شایع ترین نوع لرزش دست وضعیتی همان لرزش دست اولیه خوش خیم است که اساسا ارثی به حساب می آید.

لرزش دست ارادی هم به دلیل احتمال درگیری مخچه نیازمند بررسی های جدی و تکمیلی است. علاوه بر این لرزش دست می تواند به دنبال مصرف یک داروی خاص (مثلا سالبوتامول) ایجاد شود. خستگی، اضطراب و بی خوابی هم می توانند موجب لرزش دست شوند. مصرف الکل، آمفتامین و داروهای روان گردان هم همین طور. لرزش دست ارثی اگر در حدی باشد که برای فرد مشکل آفرین شود، با داروهایی مثل پروپرانولول و پیریمیدون کنترل می شود اما اگر لرزش دست به عللی مثل پارکینسون یا ضایعات مخچه باشد، درمان های دیگری طلب می کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *