قوس پشتی ستون فقرات

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

کیفوز پشتی چیست ؟

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز پشتی عبارت است از افزایش بیش از حد طبیعی انحنای فوقانی پشت

نحوه ی تشخیص کیفوز:

با استفاده از صفحه شاقولی یا صفحه شطرنجی.

اصولا خط شاقولی یا خط مبداء صفحه شطرنجی از نمای پهلویی وقتی که از نقاط شاخص عبور کرد قفسه سینه را با عبور از خط میانی زیر بغل به دو قسمت مساوی قدام و خلف تقسیم می کند . اگر درصدی که در پشت خط شاقولی قرار می گیرد بیشتر باشد ، شخص دارای پشت گرد است مثلا نسبت ۷۰ درصد در خلف ، ۳۰ درصد در قدام و یا ۸۰ درصد در خلف ، ۲۰ درصد در قدام . به عبارت دیگر در این ناهنجاری قسمت اعظم ناحیه پشتی در خلف خط شاقولی قرار می گیرد .

برای تشخیص بهتر ، خوب است موارد زیر را در نظر بگیریم .

به احتمال زیاد چنین شخصی دارای سینه های افتاده بوده و شانه های او در سمت قدام به علت حرکت کتف ها به طرفین بر آمدگی پیدا می کند و از جلو به هم دیگر نزدیک می شود .

عوامل ایجاد کننده کیفوز

عادت های غلط ، در موقع ایستادن که ممکن است در اثر بلندی قد یا خجالت کشیدن عادت های غلط در وضعیت نشستن ، استفاده غلط از میز و صندلی ، وضعیت های کاری غلط ، وضعیت غلط در هنگام خوابیدن ، کیفوز جبرانی در اثر لوردوزاولیه ، کیفوز مادر زادی ، کیفوز جوانی ( بیماری شوئر من) ، کیفوز پیری ، سل استخوانی ، بیماری های روانی مثل افسردگی ، بیماری نی خیز رانی ، ضعف عضلات پشت ، ضعف عضلات نزدیک کننده کتف ها به ستون فقرات ( عضلات متوازی الاضلاع ) ، تقویت بیش از حد یا کوتاهی عضلات سینه ای کوچک .

اما آن چه تشدید کننده این ناهنجاری در ورزشکاران مختلف از جمله بازی کنان بسکتبال ، ژیمناست ها و وزنه برداران است ، تقویت بیش از حد عضلات سینه ای و کوتاهی این عضلات است . این گروه از ورزشکاران دارای ناهنجاری گوژپشتی زمانی که با قدرت و شدت زیاد ، عمل باز کردن و دور کردن بازو انجام می دهند ، شدیدا مستعد دررفتگی قدامی بازو هستند ، علت مستعد شدن به دررفتگی بازو در این ناهنجاری این است که در شرایط طبیعی سطح مفصلی استخوان کتف ( حفره گلونوئید ) و سر استخوان بازو تطابق نسبتا خوبی دارند و زمانی که این ناهنجاری اتفاق می افتد ، سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف در قسمت قدام مفصل بازو کم می شود و بنابراین وقتی شخص حرکت ابداکشن ، اکستنشن همراه به اکسترنال روتیشن را انجام می دهد شرایط مناسبی برای دررفتگی بازو به سمت قدام پیش می آید .

عوارض کیفوز:

مهم ترین عوارض پشت گرد عبارتند از :

۱ – ایجاد درد مبهم در ناحیه پشت

۲ – ایجاد خستگی

۳ – کاهش تحمل ستون فقرات

۴ – کاهش عملکرد ریوی

۵ – کوتاهی قد

۶ – افتادگی سینه ها

۷ – ظاهر ناخوشایند

۸ – سر به جلو و درد گردن


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *