فلج شدن مچ دست بدنبال شکستگی آرنج

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

قبل از هر چیز باید بدانیم مقصود از دست در آناتومی بدن انسان قسمتی  از اندام فوقانی است که پایینتر از مچ قرار گرفته است پس با این وصف به نظر میرسد شکستگی ذکر شده در ناحیه  بازو قرار دارد.

عصبی به نام رادیال از ناحیه بازو عبور  میکند که بعد از رسیدن به دست موجب میشود تا ما توانایی بالا آوردن مچ دست و انگشتان  و شست را داشته باشیم. این عصب همچنین حس پوست پشت دست را تاًمین میکند. عصب مذکور  در ناحیه بالای آرنج به استخوان بازو نزدیک میشود و به خاطر همین نزدیکی ممکن است در  هنگام شکستگی بازو آسیب  ببیند.

آسیب عصب  رادیال ممکن است به علت کشیده شدن عصب یا تحت فشار قرار گرفتن آن توسط قطعات شکسته  شده استخوان یا علل دیگر باشد. آسیب عصب خود را بصورت فلج شدن آن نشان میدهد، به این  صورت که حس و حرکت هایی که مربوط به کارکرد این عصب است از بین رفته یا ضعیف میشود.

خوشبختانه در بسیاری اوقات این فلجی موقت بوده و بعد از مدتی که  ممکن است از چند هفته تا چند ماه متفاوت باشد عصب کارکرد خود را مجدداً بدست میاورد.  البته این قانون همیشگی و مطلق نیست و درصد کمی از آسیب های این عصب ممکن است بطور  دائم باقی بماند که در این موارد ممکن است نیاز به درمان جراحی عصب مربوطه پیدا شود.

بنابراین در فلج های عصب رادیال که همراه با شکستگی استخوان بازو  اتفاق میفتد روال کلی، صبر کردن برای برگشت کارکرد عصب است ( مگر در موارد خاص که بنابر  تشخیص پزشک ممکن است درمان متفاوت باشد). در این مدت پزشک معالج، بطور مرتب هر چند  هفته یکبار وضعیت عصب را بررسی کرده و سیر بهبودی یا عدم بهبود آنرا زیر نظر میگیرد.

بعد از گذشت چند هفته از ضربه اولیه پزشک معالج با معاینه و بررسی  های تکمیلی میتواند با احتمال دقیقتری به شما بگوید که آسیب عصبی شما جزء چه دسته ای  است و روند بهبودی آن چگونه است. در صورت روند رو به بهبود، باید با انجام فیزیوتراپی  های مناسب زمینه را برای بازگشت بهتر عملکرد عصب مهیا کرد و در صورت عدم بهبودی بعد  از گذشت چند ماه، ممکن است نیاز به درمان جراحی وجود داشته باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *