فتق دیسک بین مهره ای چیست؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

فتق دیسک بین مهره‌ای در بین عموم مردم و حتی پزشکان بنام‌های متفاوتی خوانده می‌شود بطور عمده بنام دیسک و فتق دیسک ویا بطور اشتباه سیاتیک گفته می‌شود ولی اصطلاحات دیگری که آسیب وارده را بیان می‌کنند و در گفتگوی پزشکی مرسومند عبارتند از برجستگی دیسک، سُرخوردگی دیسک، جابجائی و فتق دیسک، البته آنچه که علائم دیسک واقعی رادارد همان حالت فتق کامل است.

علت فتق دیسک بین مهره‌ای

دیسک‌ها انعطاف پذیر بوده و هر دیسک بین دو مهره قرار می‌گیرد.کشیدگی، پیچ خوردگی و فشار به ناحیه کمر که به عناصر پشتی ستون فقرات آسیب وارد می‌کند، می‌تواند به دیسک یا دیسک‌هائی که در جلو بین دو جسم مهره‌ای قرار می‌گیرد نیز صدمه وارد کند.هر دو قسمت محیطی و مرکزی دیسک آسیب پذیرند ولی اصطلاح فتق زمانی کاربرد دارد که قسمت مرکزی دچار آسیب شدید گردد که در این موارد، فتق با پارگی قسمت محیطی نیز همراه است. فتق هسته دیسک ممکن است درنتیجه اعمال نیروهای بیش از اندازه، نیروهای کم اما مداوم و مکرر بر روی دیسک و یا وجود آنولوس معیوب پیش آید.

معاینه فیزیکی فتق دیسک بین مهره‌ای

لمس از مهره آسیب دیده ممکن است حساسیت استنباط است. محدوده حرکت از کل ستون فقرات، ران، زانو و مچ پا باید ارزیابی و همچنین بالا بردن دو طرفه ساق پا صاف است. معاینه عصبی ممکن است کسری از قبیل احساس کاهش در طول دوره از یک دنده را نشان می دهد. پزشک ممکن است رفلکس های شکمی، رفلکس های اندام های پایین تر، و احساس را ارزیابی کنند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *