فتق (بيرون زدگي) ديسك مهره اي و درمان آن

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

فتق(بیرون زدگی)دیسک مهره ای كه به اشتباه به آن لغزندگی هم گفته مي شود در اثر پاره شدن حلقه فيبري خارجي (“حلقه فيبري” يا “annulus fibrosus”) ديسك بين مهره اي و در نتيجه، بيرون زدگي بخش نرم مركزي مهره (موسوم به “هسته نرم” يا “nucleus pulposus”) به وجود مي آيد اين پارگي ممكن است منجر به آزاد شدن مواد واسطه اي شيميايي التهابي شود كه اين مواد مي توانند به طور مستقيم، حتي در غياب فشردگي ريشه عصبي، موجب بروز درد شديد شوند.

بررسی راه های درمان کمردرد

درمان دیسک کمر و دردهای ناحیه کمر راه‌‏های درمان گوناگونی دارد که بسته به نوع درد راه درمان برای بیمار موردنظر انتخاب می‎شود.

کمر درد حاد معمولا بدون درمان بهتر می شود، اما می‌توان از داروهای استامینوفن، آسپیرین و یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده کنید. ورزش کردن و عمل جراحی برای درد حاد چاره گشا نیست.

۱- کمپرس سرد و یا گرم و یا هر دو:

کمپرس گرم باعث می شود تا گرفتگی عضلانی و درد کاهش یابد. کمپرس سرد نیز از بی حس شدن و ورم کمر جلوگیری می کند.

۲- ورزش کردن:

ورزش مناسب می تواند کمر درد مزمن را آرام کند، اما برای درد حاد مناسب نیست.

۳- دارو درمانی:

مهم ترین انواع داروها که برای درد کمر استفاده می شوند، عبارتند از:مسکن های که آنها را بدون نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید مثل استامینوفن،مسکن های ضد درد موضعی از قبیل: کرم ها، پمادها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که برای فروکش کردن درد و ورم استفاده می شوند.

۴- تغییرات رفتاری:

نوع بلند کردن اجسام و یا هل دادن آنها،نوع نشستن ، نوع خوابیدن،نوع ورزش، چاقی یا لاغری، حتی سیگار کشیدن هم در کاهش و افزایش دردهای ناحیه کمر تاثیرگذار است.

– درمان جایگزین و مکمل:

هنگامی که کمردرد تبدیل به درد مزمن گردد و یا دیگر درمان ها اثری بر بهبودی نداشته باشد، بسیاری از مردم به درمان های مکمل رو می آورند. مانند: تحریک الکتریکی عصب ( TENS)، طب سوزنی و طب فشاری است.

عمل جراحی:

بسیاری از افراد دارای کمردرد مزمن، نیازی به عمل جراحی ندارند. اگر درمان های دیگر موفقیت آمیز نبود، این عمل انجام می گیرد. ندرتا، هنگامی که درد کمر توسط سرطان، عفونت و یا مشکلات ریشه عصب بوجود آمده باشد، عمل جراحی برای کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بیشتر استفاده می شود.

جراحی دیسک را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.برای انجام این عمل معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر داده می شود.

در بسیاری از موارد نیز بیمار با تخلیه دیسک به وسیله لیزر از جراحی سنگین نجات پیدا می‎کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *