غضروف (Cartilage)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

غضروف

غضروف از سلولهای غضروفی (Chondrocyte) و ماده بین سلولی تشکیل شده است. سلولهای غضروفی نظیر بافت استخوانی در حفره هایی به نام لاکونا (Lacuna) قرار گرفته اند. بر خلاف بافت استخوانی مواد آهکی در ماده بین سلولی بافت غضروفی رسوب نمی کند. تفاوت دیگر غضروف با استخوان این است که عروق و اعصاب نداشته و تغذیه سلو لهای آن به وسیله انتشار (Diffusion) از راه ماده بین سلولی انجام می گیرد. بدین معنی که مواد غذایی از رگهای خونی موجود در لایه پوششی غضروف و از مایع سینویال مفصلی وارد ماده بین سلولی نسج غضروفی رشته های بسیار ظریفی به نام فیبریل وجود دارند که شکل آنها بر حسب نوع غضروف و کاری که انجام یم دهند، متفاوت است. سه نوع بافت غضروفی در بدن انسان وجود دارد:
۱- غضروف شفاف (hyaline Cartilage): در غضروف شفاف فیبریل ها با رنگ آمیزی معمولی آشکار نبوده و به همین جهت بافت بین سلولی شفاف و یکنواخت است. این نوع غضروف از سایر انواع در بدن بیشتر بوده و انتهای استخوان ها را در سطح مفصلی می پوشاند. تیغه میانی بینی وغضروف حنجره نیز از این نوع غضروف تشکیل شده است.
۲- غضروف ارتجاعی (Elastic Cartilage) : فیبریل ها زردرنگ بوده و از خاصیت ارتجاعی بیشتری برخوردار هستند، مثل غضروف خارجی گوش.
۳- غضروف لیفی (Fiber Cartilage): فیبریل ها کلفت تر بوده و سفید رنگ هستند. خاصیت ارتجاعی این نوع غضروف بیش از سایر غضروف هاست مثل غضروف دیسک بین مهره ای.

غضروف مفصلی در افراد بالغ

غضروف مفصلی در افراد بالغ از غضروف شفاف تشکیل شده است. ضخامت غضروف مفصلی در مفاصل مختلف متفاوت است. حتی در یک مفصل ضخامت غضروف در نقاط مختلف متفاوت است مثلاًدر زانو ضخمامت غضروف مفصلی بین ۲ تا ۴ میلی متراست. ضخیم ترین غضروف بدن انسان مربوط به غضروف استخوان کشکک می باشد. در صورت سالم بودن غضروف ضخامت آن تغییر نمی کند، ولی در صورت پیدایش تغییرات دژنراتیو، غضروف مفصلی خوردگی پیدا کرده و ضخمامت آن کم می شود. در بعضی نقاط در اثر خوردگی غضروف مفصلی به کلی از بین رفته و استخوان زیر آن آشکار می گردد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *