عوامل اکتسابی کجی گردن

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

کجی یا دیستونی گردن یک عارضه‌ی عضلانی است که باعث چرخیدن گردن و یا کج شدن آن به طرفین می‌شود. علت این عارضه، انقباض غیرطبیعی عضلات گردن می‌باشد. دیستونی گردن ممکن است به‌صورت مادرزادی و یا اکتسابی وجود داشته باشد.کجی اکتسابی گردن به‌صورت ناگهانی و در اثر برخی عوامل فیزیولوژیک، آسیب‌ها، عفونت، تومورهای ناتوان‌کننده که بر روی اعصاب سر و گردن فشار می‌آورند و عارضه‌های دیگری که می‌توانند باعث آسیب دیدن عضلات گردن شوند ایجاد می‌شود. زمانی که نتوان هیچ علتی را به ایجاد این عارضه مربوط دانست، به آن کجی ایدیوپاتیک گردن گفته می‌شود. این مشکل عضلانی ممکن است به‌صورت موقت بوده و یا مدت‌زمان‌های طولانی در گردن وجود داشته باشد. این عارضه در اکثر موارد به‌طور کامل قابل‌درمان بوده و می‌توان برای درمان آن از روش‌هایی چون ورزش و عمل جراحی استفاده نمود.

۱٫  فلج يا كوتاهي عضله استرنو كلايدو ماستوئيد در يك طرف باعث ناهنجاري مي شود.

۲٫  ضربه هاي وارد بر گردن باعث خونريزي در عضله جناغي چنبري پستاني مي شود كه مانند خونريزي در ساير نقاط بدن تشكيل مي شود و به بافت جوشگاهي اسكارتبديل مي شود. وجود اين بافت باعث كوتاهي عضله شده و منجر به كج گردني مي شود.

۳٫  علل ديگر مثل ضربه به ستون مهره اي گردني به علت سوختگي پوستي يا پارگي ديسك بين مهره اي،  عفونت­هاي گردن، سل ستون مهره اي گردني و انقباض يك طرفه عضله استرنوكلايدومستوييدبه دلايل مختلف است.

۴٫  نگهداري سر در وضعيت بد يا نامناسب به مدت طولاني (مثلاً هنگام مطالعه)

۵٫ ضعف شنوائي و بينائي به گونه اي كه فرد براي بهتر شنيدن يا بهتر ديدن به طور ناخود آگاه گردن خود را كج مي كند.

۶٫  تومورها

 ۷٫  بيماري هاي ديسك گردني: نيمه دررفتگي و فتق دار شدن ديسك بين مهره­اي گردني نيز مي تواند باعث كج گردني

     مي شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *