عوارض ناشی از شکستگی ها

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

عوارض ناشی از شکستگی ها

الف) تاولهای پوستی

این عارضه در شکستگی هایی که با تورم زیاد همراه هستند به وجود می آید. به همین جهت بعضی جراحان قبل از جاانداختن شکستگی و گچ گیری پوست، عضو شکسته را با محلول ضد عفونی شستشو می دهند و سپس گچ گیری می کنند تا در صورت پیدایش تاول عفونی نشود.

ب) زخم ناشی از فشار گچ

در صورتیکه از روش مناسب در گچ گیری استفاده نشود، احتمال بروز این زخم ها وجود دارد. به عنوان مثال در مواردی که زیر گچ پنبه به قدر کافی در نواحی که استخوان زیر پوست گذاشته نشود، ممکن است به وجود می آیند. برای جلوگیری از پیدایش این زخم ها باید اولاً از تکنیک مناسب و مهارت کافی در گچ گیری برخوردار باشیم، ثانیاً پنبه به قدر کافی زیر گچ گذاشته شود، ثالثاً در صورت شکایت بیمار از درد در نواحی مستعد برای ایجاد زخم، باید حتماً با باز کردن پنجره در گچ، آن ناحیه را بازرسی و درمان کرد.

ج) زخم های بستر

در افراد پیر که به علت شکستگی مدتی در بستر بی حرکت می مانند به وجود می آیند. این زخم ها بیشتر در ناحیه خاجی، پاشنه پا، سر استخوان نازک نی، برجستگی بزرگ استخوان ران (تروکانتر بزرگ) به وجود می آیند. برای پیشگیری از پیدایش این زخم ها باید شکستگی این بیماران را هر چه زودتر ثابت کرد و آنها را به راه انداخت. در مدتی که بیماران در بستر هستند، باید مرتباً آنها را چرخانده و جابجا کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *