عوارض عصبی شکستگی ها

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

عوارض عصبی شکستگی ها

عوارض عصبی در شکستگی ها ممکن است به یکی از اشکال زیر باشند:

الف) عوارض عصبی همراه با شکستگی و دررفتگی

مانند آسیب عصب رادیان توأم با شکستگی یک سوم پایینی استخوانی بازو، ضایعه عصب سیاتیک همراه با در رفتگی خلفی مفصل ران و آسیب عصب آگزیلاری در رفتگری شانه. معاینه عصبی دقیق بیمار مبتلا به شکستگی و دررفتگی و درج آن در پرونده قبل از انجام هر عملی ضروری است. عوارض شکستگی های بسته در اکثر موارد به صورت نوروپارکسی (Neuroparaxia) و یا آکسونوتمزیس (Axonotmesis)می باشد. در نوروپارکسی یک بلوک فیزیولوژیک در عصب بوجود می آید و در عرض چند دقیقه تا چند روز تمام عملکرد عصب بر می گردد. در آکسونوتمزیس، غلاف عصب (اپی نوریوم) سالم بوده، ولی آکسون های داخل آن به علت فشار یا ضربه خونریزی کرده و از بین می روند، سپس عصب از ناحیه پروگزیمال رشد می کند (روزی یک میلی متر) و چون غلاف عصب سالم است مسیر درست را طی می کند. معمولاً بازگشت کامل علائم تا چهار ماه طول می کشد. پارگی نورون (Neurotmesis)در اثر آسیب های نافذ مانند ضربه چاقو، ایجاد می شود که حتماً احتیاج به عمل جراحی شامل کاوش عصب و ترمیم آن می باشد. الکترومیوگرافی کمک قابل ملاحظه ای به تشخیص ضایعه می کند.

ب) عوارض عصبی ثانوی

مثل فلج عصب پرونئال که در اثر گچ گیری فشار روی سر فیبولا ایجاد می شود. نمونه دیگر، فلج اعصاب شبکه بازویی در اثر استفاده نادرست از چوب زیر بغل است.

ج) عوارض عصبی دیررس

مثل پیدایش سندرم تونل کارپ که در شکستگی های انتهای پایینی استخوان رادیوس و یا فلج دیررس عصب اولنار که در اثر شکستگی اپی کوندیل داخلی استخوان بازو و یا والگوس آرنج ثانویه به عدم جوش خوردن کوندیل خارجی به وجود می آید.

منبع: درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *