عوارض عروقی شکستگی ها

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

الف) گانگرن اندام :

در اثر قطع گردش خون اندام به وجود می آید و علت آن ممکن است پاره شدن ترومبوز، انقباض و بالاخره زیر فشار قرار گرفتن سرخرگ در اثر ورم زیاد عضو باشد. اصولاً در هر شکستگی گردش خون اندام باید به دقت بررسی شود و اگر اختلالی در گردش خون وجود داشت، شکستگی و یا در رفتگی فوراً جا انداخته شود و در صورت عدم برگشت گردش خون، آنژیوگرافی خون به عمل آید و در صورت وجود ضایعه فوراً اقدام به ترمیم آن شود.

ب) سندرم فضای بسته (سندرم کمپارتمان):

در اثر افزایش فشار داخل فضای استخوانی نیامی یا فضای بسته نیامی بوجود می اید و باعث تحت فشار قرار گرفتن عروق و اعصاب و کاهش خونرسانی به عضلات و نکروز آن ها می گردد.. به طور کلی شایعترین علت سندرم کمپارتمان شکستگی می باشد. شکستگی دیافیز تیبیا وشکستگی دیافیز رادیوس شایع ترین علل سندرم کمپارتمان هستند. سندرم کمپارتمان در مردان ده برابر شایع تر از زنان می باشد. سندرم کمپارتمان در جوانان شایع تر از افراد مسن است. علل احتمال شیوع کمتر سندرم کمپارتمان در افراد مسن به فشار خون بالاتر در آنها و حجم عضلانی کمتر آنها نسبت داده می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که شکستگی ایزول ه دیافیز تیبیا در یک فرد جوان در خطر سندرم کمپارتمان است و باید با دقت و مدام معاینات بالینی جهت بیمار انجام داد. همچنین این عارضه ممکن است به علت آسیب عروقی دور از محل ضایعه (مانند شکستگی سوپراکوندیلار هومروس اطفال) و یا خونریزی داخل فضای بسته بوجود آید (در هموفیلی). گاه تورم عضله گچ گرفته شده باعث فشار روی اندام از خارج و ایسکمی آن می گردد.
سندرم کمپارتمان در قسمت های مختلف بدن که فضاهای بسته استخوانی نیامی و یا فضای بسته نیامی وجود دارد ممکن است دیده شود. شایع ترین محلی که این ضایعه دیده می شود کمپارتمان قدامی ساق است.

علت سندرم کمپارتمان:

بع علل مختلف ممکن است به وجود آید. همانطور که ذکر شد شکستگی، آسیب عروقی و تورم اندام زیر گچ از علل شایع سندرم کمپارتمان هستند. سایر علل شامل موارد ذیل هستند:
– له شدگی نسوج در اثر تصادفات و فروریختن آورا (مثل زلزله)
– هموفیلی
– عفونت ها
– مارگزیدگی و عقرب گزیدگی
– سرمازدگی و سوختگی ها
– به دنبال عمل جراحی استئوتومی
به یاد داشته باشید که مهمترین علامت سندرم کمپارتمان درد می باشد. دردی که به مسکن جواب نمی دهد، دردی که با بی حرکتی (مثل آتل گیری) بهبود نمی یابد. دردی که با حرکات پسیو انگشتان افزایش می یابد. دردی که با تورم زیاد اندام همراه است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *