عوارض صافی کف پا

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

عوارض صافی کف پا

در بیشتر موارد قوس پا طی دوران کودکی کامل می‌شود اما در برخی از کودکان این اتفاق نمی‌افتد و در برخی موارد هم با گذشت زمان قوس کف پا از بین می‌رود. به تدریج و با افزایش سن، رباط خلفی استخوان درشت‌نی پا که در داخل مچ قرار دارد و جزء اصلی در حمایت از قوس پاست، دچار فرسودگی می‌شود. وجود بار بیش از حد بر این رباط باعث بروز التهاب در آن شده و منجر به فرسودگی‌اش می‌شود. به تدریج که این رباط تخریب می‌شود اثر حمایتی آن هم بر قوس پا برداشته می‌شود و کم‌کم قوس پا به‌تدریج از بین می‌رود.

عوارض ناشی از صافی کف پا

  • صافی کف پا در درازمدت می‌تواند باعث بروز عوارضی مانند خار خارپاشنه، زانو درد، کمردرد و حتی منجر به سردرد شود.
  • بروز التهاب در رباط‌های کف پا، التهاب زردپی آشیل و زردپی عضله خلفی استخوان درشت نی، شکستگی‌های فشاری در اندام تحتانی و ایجاد بافت‌های مرده پوستی نابجا از دیگر عوارض احتمالی صافی کف پا هستند.
  • قوس کف پا باعث می‌شود نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود کاهش پیدا کرده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌‌دهد، این در حالی است که در افرادی با کف پای صاف تمام این نیروها به دلیل فقدان قوس پا به سمت بدن سوق داده شده و باعث بروز عوارض زنجیره‌واری در تمام مفاصل بدن خصوصا ستون فقرات می‌شود. کف پای صاف بیشتر در سنین پایین دیده می‌‌شود و لازم است که حتما در سنین قبل از مدرسه از این لحاظ غربالگری‌های لازم انجام شود. در کودکان زیر سه سال باید غربالگری کف‌پای صاف انجام شود و تا سن پنج سالگی تحت کنترل باشد، در صورتی که این عارضه رفع نشود باید اقدامات درمانی برای رفع آن آغاز و در کنار آن از آموزش‌های لازم به این افراد داده شود. صافی کف پا در پسرها شایع‌تر از دخترهاست و گودی کمر در دخترها بیشتر دیده می‌شود.
  • کاهش ارتفاع قوسی طولی داخلی پا یا همان کف پای صاف با علائم و عوارضی مانند بیرون‌زدگی استخوان ناوی در لبه داخلی پا، تبدیل تقعر داخلی پا به تحدب، کاهش ارتفاع لبه داخلی پا تا زمین، افزایش سطح تماس کف پا با زمین، انحراف انگشت شست به خارج، برآمدگی کفش در قسمت داخل، انحراف وتر آشیل به خارج، بروز درد در قسمت داخلی و خارجی مچ پا، خستگی زودرس، تمایل زانو به تغییر شکل ( زانوی ضربدری ) همراه است.

منبع: ویستا


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *