عوارض شکستگی تنه استخوان ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

عوارض شکستگی تنه استخوان ران

عوارض ناشی از شکستگی استخوان ران به دو گروه عوارض زودرس و دیرس تقسیم می کنیم.

– عوارض زودرس شکستگی تنه استخوان ران

خونریزی و شوک حاصل از شکستگی تنه استخوان ران

بیماران مبتلا به شکستگی تنه استخوان ران حدود یک تا دو لیتر خونریزی در محل شکستگی دارند که ممکن است منجر به شوک گردد. اگر شکستگی تنه استخوان ران با شکستگی های سایر قسمت ها همراه باشد، این خونریزی به مراتب زیادتر بوده و احتمال پیدایش شوک در آن ها زیاد تر است. به همین جهت برای این بیماران در بدون ورود به بیمارستان باید مایعات از راه وریدی شروع شده و خون برای تعیین گروه خونی فرستاده شود تا در صورت لزوم به آنها تزریق گردد.

ضایعات عروقی و شکستگی تنه استخوان ران

پارگی عروق از عوارض نسبتاً شدید شکستگی تنه استخوان ران است که برای حیات بیمار مخاطره آمیز بوده و باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرد. شکستگی تنه استخوان ران این بیماران توسط جراح ارتوپد و ضایعات عروقی توسط جراح عروق ترمیم می گردد.

ترومبوآمبولی و شکستگی تنه استخوان ران

احتمال پیدایش ترومبوآمبولی در بیماران مبتلا به شکستگی تنه استخوان ران ،به خصوص در مواردی که به مدت طولانی بستری شوند زیاد است. به همین جهت اکثر مؤلفین برای جلوگیری از پیدایش ترومبوآمبولی آنها را تحت درمان با داروهای ضدانعقادی قرار می دهند.

آمبولی چربی و شکستگی تنه استخوان ران

آمبولی چربی در بیماران جوانی که دچار شکستگی تنه استخوان ران شده اند، نسبتاً زیاد است. در صورت وجود علایم بیماری آمبولی چربی (تنگی نفس، بی قراری، بالا رفتن نبض و درجه حرارت) ضمن معاینه دقیق از نظر وجود پتشی در زیر ملتحمه چشم و جلوی قفسه صدری، مقدار اکسیژن و گازکربنیک خون اندازه گیری شده (Bl,,d Gas Study) و در صورت تأیید تشخیص بیماری آمبولی چربی باید آن را درمان نمود.

عفونت و شکستگی تنه استخوان ران

عفونت غالباً متعاقب شکستگی های باز با زخم های آلوده به وجود می آید. این زخم ها باید بلافاصله در بدو ورود به بیمارستان در اطاق عمل دبریدمان شده، زخم ها شستشو و تمیز گردند ولی بسته نشوند و شکستگی با فیکساتور خارجی ثابت شود، بعد از چند روز پس از اطمینان از تمیز بودن زخم، اقدام به بستن زخم نمود. گاه عفونت متعاقب اعمال جراحی به وجود می اید. درمان عفونتهای ناشی از شکستگی تنه استخوان ران نسبتاً مشکل است، زیرا عفونت باعث تأخیر در جوش خوردن و جوش نخوردن باعث التیام نیافتن عفونت می گردد.

– عوارض دیررس شکستگی تنه استخوان ران

دیرجوش خوردن و جوش نخوردن شکستگی تنه استخوان ران

زمان لازم برای جوش خوردن شکستگی تنه استخوان ران حدود ۳-۴ ماه است. شکستگی تنه استخوان ران ممکن است دیر جوش خورده و یا جوش نخوردن. جوش نخوردن و دیر جوش خوردن استخوان ران ممکن است در اثر خوب ثابت نکردن شکستگی تنه استخوان ران و یا عفونت آن به وجود آید. برای درمان جوش نخوردن شکستگی تنه استخوان ران در صورتی که شکستگی به طور صحیح ثابت نشده باشد باید آن را با وسایل لازم بی حرکت کرده، پیوند استخوان در محل شکستگی گذاشته شود. در صورت وجود عفونت، ابتدا اقدام به دبریدمان و تمیز کردن کانون عفونی نموده و پس از التیام عفونت اقدام به ثابت کردن شکستگی تنه استخوان ران و پیوند استخوان نمود.

بدجوش خوردن شکستگی تنه استخوان ران

شکستگی تنه استخوان ران ممکن است از ابتدا به طور صحیح درمان نشده و با زاویه دار شدن قططعات جوش بخورد. زاویه دار شدن قطعات شکسته باعث کوتاهی اندام و اختلال در وارد شدن فشار روی مفاصل ران و زانو در موقع راه رفتن شده و موجب پیدایش تغییرات دژنراتیو در آن می گردد. به همین جهت برای پیشگیری از این عوارض باید این تغییر شکل اصلاح گردد. اصولاً زاویه دار شدن قطعات بیش از ۱۵ درجه را باید با عمل جراحی اصلاح نمود.

محدودیت حرکات زانو در شکستگی تنه استخوان ران

سابق بر این که شکستگی های تنه استخوان ران با گچ اسپیکا درمان می شد، محدودیت حرکات زانو بیشتر دیده می شد. در بیمارانی که شکستگی تنه استخوان ران آنها با عمل جراحی درمان می گردد، حرکات زانو را باید هر چه زودتر پس از عمل جراحی با نظارت فیزیوتراپیست شروع کرد تا از چسبندگی عضلات و محدودیت حرکات زانو جلوگیری شود. در صورت پیدایش محدودیت در حرکات زانو باید پس از آزاد کردن عضلات با عمل جراحی اقدام به خم کردن زانو نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *