عوارض درمان نادرست و کج جوش خوردن شکستگی ساعد

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

عوارض درمان نادرست و کج جوش خوردن شکستگی ساعد

عوارض درمان نادرست شکستگی ساعد

شکستگی استخوان های ساعد یکی از شکستگی های شایع بوده و بیشتر در سنین نوجوانی و جوانی دیده میشود. ده ها سال قبل که پیشرفت و توسعه علوم پزشکی در حد امروزی نبود و یا همه مردم امکان دسترسی به پزشک را نداشتند درمان شکستگی ها به افرادی سپرده میشد که با روش هایی که صد ها سال پیش نیاکان ما از آنها استفاده میکردند به دنبال درمان بودند.

درمان شکستگی توسط شکسته بند های محلی در دوره هایی از تاریخ تنها چاره انسان دردمند بود ولی در دوران ما دیگر توجیهی برای پناه بردن به این روش درمانی نیست. عوارض بالای درمان های قدیمی زیاد است و میتواند برای بیمار مشکلات فراوانی را ایجاد کند.

کج جوش خوردن شکستگی ساعد

همه بیماران دوست دارند استخوان هایشان صاف جوش بخورد. لبه های استخوان شکسته شده دقیقاً در کنار یکدیگر جفت شده و در امتداد صحیح قرار گرفته و به اصطلاح مثل اولش شود. البته انتظار پزشک معالج هم همین است ولی گاهی اوقات این هدف عملی نیست. بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهم.

بهترین روش درمانی جااندازی شکستگی ها بطریقه بسته است یعنی بدون انجام عمل جراحی، پزشک معالج با انجام مانورهایی روی اندام سعی میکند قطعات شکسته شده را در کنار هم قرار بدهد. اگر این هدف محقق نشد قدم بعدی انجام جراحی باز است یعنی پزشک ارتوپد در اطاق عمل پوست و عضلات را شکاف داده و استخوان های شکسته شده را دیده و زیر دید مستقیم در کنار هم قرار میدهد و سپس با وسایلی مثل پیچ یا پلاک یا پین آنها را در جای خود نگه میدارد.

چون هر جراحی مشکلات و عوارضی دارد روش ارجح جااندازی بسته است. حتی اگر با جااندازی بسته نتوان قطعات شکسته شده را دقیقاً سر جای اولشان برگرداند و قطعات کمی جابجا باشند، این وضعیت ممکن است بهتر از انجام عمل جراحی باشد.

البته دو نکته در این موضوع اهمیت فراوان دارد. یکی اینکه بعضی از شکستگی ها حتی اگر جابجایی هم نداشته باشند باید جراحی شوند ( این شکستگی ها ناپایدارند و به احتمال زیاد بعد از چند روز جابجا میشوند) و دیگر اینکه اگر شکستگی بعد از جااندازی بسته کمی جابجا ماند تا چه حد جابجایی برای سلامت بیمار مشکلی ایجاد نمیکند.

اگر مچ دست فردی شکست و بعد از جااندازی دو میلیمتر جابجا ماند آیا اگر استخوان به همین صورت جوش بخورد بعدا برای بیمار مشکلی ایجاد خواهد شد؟ چهار میلیمتر چطور. ده میلیمتر چطور. اگر قطعات شکسته شده بعد از جااندازی با ده درجه زاویه نسبت به هم جوش خوردن چطور. با سی درجه چطور.
برای هر استخوان بدن و برای هر قسمت از آن استخوان از قبل مشخص شده است که شکستگی در این محل اگر با چه مقدار جابجایی جوش بخورد آیا برای آینده بیمار مشکلی ایجاد خواهد شد یا خیر. اگر بعد از جااندازی بسته، پزشک بیند مقدار جابجایی در حد قابل قبول است و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد شد ( یا اگر هم احتمال ایجاد مشکل باشد از احتمال مشکلات جراحی کمتر است) در همان وضعیت اندام شکسته شده را با آتل یا گچ یا دیگر وسایل بیحرکت میکند تا جوش بخورد وگرنه اقدام به جراحی میکند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *