عوارض دررفتگی مفصل ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

عوارض دررفتگی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران آسیب شدیدی است که ممکن است به دنبال آن عوارض دررفتگی مفصل ران را به همراه داشته باشد. اکثر این دررفتگی های مفصل ران بدون برجای گذاشتن عارضه خاصی بهبود پیدا میکنند .

مهم ترین عوارض دررفتگی ران عبارتند از:

نکروز آواسکولار سر استخوان

اگر در حین دررفتگی مفصل ران به رگهای خونی تغذیه کننده سر استخوان ران آسیب وارد شود بیمار دچار نکروز آوازکولر سر استخوان ران میشود. که از مهم ترین عوارض دررفتگی مفصل ران است.

حدود ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به دررفتگی مفصل ران دچار نکروز آواسکولار سر استخوان ران می شوند. هر چه جا انداختن به تأخیر بیفتد امکان پیدایش نکروز آواسکولار افزایش می یابد.

علایم رادیوگرافی این عارضه که به صورت افزایش کدورت سر استخوان است معمولاً بعد از شش هفته دیده می شود، ولی گاه مدت ها بعد بروز می کند. MRI وسیله خوبی برای تشخیص سریعتر این ضایعه قبل از پیدایش علایم رادیوگرافی است.

دررفتگی مفصل ران و فلج عصب سیاتیک

از دیگر عوارض دررفتگی مفصل ران فلج عصب سیاتیک است که فقط دررفتگی خلفی مفصل ران دیده می شود. شاخه نازک نئی (پرونئال) عصب سیاتیک بیش از شاخه دیگر (تیبیال) مبتلا می شود. آسیب عصبی معمولاً نوروپراکسی یا آکسونوتمزیس می باشد. در مواردی که فلج عصب سیاتیک توأام با شکستگی دررفتگی مفصل ران باشد و ثابت کردن شکستگی به وسیله عمل جراحی ضرورت پیدا کند، بهتر است عصب سیاتیک نیز در ضمن عمل بررسی شود.

بهترین معاینه ای که می توانید در اورژانس انجام دهید تا متوجه آسیب عصب سیاتیک بشوید، انجام دورسی فلکشن شست پا توسط بیمار است (با توجه به درد بسیار شدید بیمار امکان معاینات دقیق وجود ندارد.) توجه به این نکته ضروری است که بیمار مبتلا به دررفتگی خلفی هیپ با یا بدون آسیب عصب سیاتیک باید هر چه سریعتر تحت جا اندازی بسته قرار گیرد.

اگر بیمار قبل از جا اندازی عصب نداشته باشد و بعد از جااندازی نیز عصب نداشته باشد، باید حداقل چهارماه جهت بازگشت عصب صبر کرد. اگر بیمار قبل از جاندازی عصب داشته باشد، ولی بعد از جااندازی بیمار عصب نداشته باشد، احتمال گیر کردن عصب در داخل مفصل وجود دارد و باید عصب اکسپلور شود.

دررفتگی مفصل ران میوزیت اُسیفیکان (myositis ossifcans)

میوزیت اُسیفیکان یکی دیگر از عوارض دررفتگی مفصل ران می باشد که ممکن است باعث محدودیت در حرکات مفصل گردد. تجویز داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی بخصوص ایندومتاسین تا حدی از پیدایش و یا پیشرفت این عارضه جلوگیری می کند.

دررفتگی مفصل ران و استخوان سازی نابجا

استخوان سازی نابجا از عوارض دررفتگی مفصل ران است که ممکن است بدنبال دررفتگی مفصل ران، پس از چند ماه استخوان اضافه در عضلات اطراف مفصل ایجاد شود. پزشک معالج معمولا برای پیشگیری از ایجاد این عارضه از زمان دررفتگی مفصل ران تا چند هفته پس از آن به بیمار ایندومتاسین میدهد.

این عارضه استخوان های نابجا ممکن است موجب محدود شدن حرکات مفصل ران شوند. در این صورت پزشک معالج اقدام به خارج کردن این استخوان ها به توسط عمل جراحی میکند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *