عوارض جراحی ستون فقرات

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

عوارض جراحی ستون فقرات

مهمترین آسیب هایی که در حین جراحی های ستون مهره ایجاد می شوند آسیب به ریشه های عصبی است که از نخاع خارج میگردند.

فشار یا کمپرشن Compression به ریشه های عصبی و یا کوفتگی یا کانتیوژن Contusion آنها از دیگر عوارض حین جراحی است. این عارضه به علت تحت فشار قرار گرفتن مداوم ریشه عصبی به علت ابزار جراحی یا تکه های استخوان ایجاد می شود.

کشش یا تراکشن Traction عصب از دیگر عوارض اعمال جراحی ستون مهره است. در حین عمل جراحی کشیده شدن ریشه های عصبی می تواند منجر به آسیب آنها شود.

پارگی یا لاسریشن Laceration در دورا یا سخت شامه: این آسیب موجب می شودمایع مغزی نخاعی از اطراف نخاع به بیرون نشت کند. جراح در مواجهه با این پارگی ها سعی در ترمیم آنها می کند تا از نشت مایع مغزی نخاعی به بیرون جلوگیری نماید. ادامه این نشتی می تواند موجب بروز عفونت شود.

بعضی دیگر از آسیب هایی که در حین جراحی به اعصاب نخاعی وارد می شوند غیر مستقیم هستند. مهمترین آسیب های غیر مستقیم Indirect injuries عبارتند از :

آسیب به جریان خون : این آسیب معمولا به علت فشار استخوان بر روی رگ های خونی تغذیه کننده اعصاب ایجاد می شود. این فشار میتواند موجب کاهش جریان خون عصب و بدنبال آن اختلال در کارکرده سلول های عصبی و حتی مرگ آنها شود.

هماتوم Hematoma : هماتوم به معنای تجمع خون در یک محل است. ممکن است به علت ادامه خونریزی از یک رگ، خون زیادی در اطراف یک عصب جمع شده و فشار این تجمع خونی موجب اختلال در کارکرد عصب شود.

منبع:ایران ارتوپد

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *