عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ دست و علت آن

توسط admin, اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

مفصل مچ دست میتواند به علل متفاوتی دچار تخریب شود که از مهمترین علل آن بروز آرتریت با مکانیسم های گوناگون است. برای کنترل علائم این بیماری ها که مهمترین آنها درد است از درمان های مختلفی استفاده میشود. بسیاری از این درمان ها حداقل برای مدتی سودبخش هستند ولی بعد از مدتی ممکن است شدت تخریب مفصل و درد و ناراحتی های ناشی از آن به حدی برسد که هیچ روش درمانی دیگر بجز خشک کردن مفصل ثمربخش نباشد.

آناتومی

آناتومی مفصل مچ دست بسیار پیچیده است. شاید بتوان گفت پیچیده ترین آناتومی را در بین مفاصل بدن دارد. مچ دست در واقع یک مفصل نیست بلکه مفاصل بسیاری است که در بین استخوانچه های بسیاری تشکیل شده است. مکانیک مچ دست و انگشتان دست بسیار مهم هستند چون مهمترین ابزار اعمال اثر مکانیکی انسان بر محیط خارج خود انگشتان دست وی هستند. مچ دست باید دامنه حرکتی مناسب داشته باشد بطوریکه بتواند انگشتان دست را در هر وضعیت فضایی قرار دهد. همچنین باید قدرت کافی داشته باشد تا به انسان اجازه بلند کردن اجسام سنگین را هم بدهد.

مچ دست از کنار هم قرار گرفتن هشت استخوان کوچک یا استخوانچه به نام استخوان های کارپ Carpal bones تشکیل شده است. این استخوان ها حد فاصل و رابط استخوان های ساعد و استخوان های کف دست هستند. قسمت اعظم سطح رویی استخوانچه های مچ دست از غضروف پوشیده شده و این غضروف اجازه میدهد تا استخوانچه ها به راحتی در کنار هم حرکت کنند. وقتی به عللی این غضروف خراب میشود سایش استخوانچه ای کارپ بر روی هم موجب تخریب آنها و در نتیجه بروز علائمی مانند در و تورم و محدودیت حرکتی میشود.

 به چه علت مچ دست نیاز به خشک کردن پیدا میکند


خشک کردن یا فیوژن Fusion
 یا آرترودز Arthrodesis مچ دست نوعی عمل جراحی است که در آناستخوان رادیوس یا زند زبرین و استخوانچه ای مچ دست و استخوان های کف دست (متاکارپ ها) به یکدیگر متصل شده و بصورت یک استخوان واحد درمیایند. به این معنی که دیگر مفصلی بین آنها وجود نخواهد داشت و حرکتی در بین آنها ایجاد نخواهد شد.درد مچ دست موجب میشود تا فرد با قدرت کمتری از آن استفاده کند و بتدریج قدرت مچ دست کاهش میابد. تغییر شکل استخوانچه های مچ دست که بدنبال تخریب آنها ایجاد شده است موجب تغییر شکل کل مچ دست و امتداد قرار گرفتن کف دست نسبت به ساعد میشود. این تغییر در شکل و امتداد استخوان ها با تغییر در بیومکانیک مچ دست موجب کاهش بیشتر در قدرت مچ دست میشود.

انجام این عمل موجب میشود تا درد بیمار از بین برود. وقتی مفاصل مچ دست تخریب میشود حرکت بین استخوان ها است که موجب درد میشود و وقتی استخوان ها به هم جوش خورده و حرکتی بین آنها وجود نداشته باشد پس دردی هم ایجاد نخواهد شد. وقتی دردی وجود نداشته باشد مچ دست میتواند با قدرت بیشتری کار کند. همچنین پزشک جراح در حین جراحی سعی میکند دفرمیتی و تغییر شکل ایجاد شده در مفصل را هم تصحیح کند. این کار هم شکل ظاهری مچ دست را بهتر میکند و هم قدرت آن را افزایش میدهد.

روش دیگر برای از بین بردن درد مچ دست در مواردی که مفصل دچار تخریب شدید شده است استفاده از مفصل مصنوعی مچ دست است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *