علل و علائم پوکی استخوان

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

علل و علائم پوکی استخوان

پوكی استخوان یا استئوپروز، حالتی است كه در اثر تخریب بافت استخوانی، توده‏ استخوان كاهش یافته و سرانجام به شكستگی استخوان منجر می‏شود. خمیدگی ستون فقرات و کاهش قد از علائم ابتلاء به پوکی استخوان است. درد ناگهانی در ناحیه ستون فقرات، شکستگی‌های بدون توجیه و خودبه خودی استخوان از دیگر نشانه های بیماری پوکی استخوان به شمار می‌رود.

توده استخوانی هر فرد معمولا در سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی به بیشترین حد خود می رسد و پس از آن كم شدن توده استخوان به صورت یک روند طبیعی آغاز می‏شود و در سن بالاتر از ۶۰ سال، این بیماری بیشتر شایع بوده و با گذشت هر دهه از عمر بعد از ۵۰ سالگی، خطر ابتلا ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

عوامل تاثیرگذار بر ابتلا به پوکی استخوان

  • با افزایش سن استخوان‌ها از جمله سر استخوان ران، ستون مهره‌ها و مچ دست نازک و شكننده می‏شوند، به حدی كه به راحتی و حتی به خودی خود یا با حرکات ساده‌ای مانند سرفه و عطسه می‏شكنند.
  • رژیم غذایی با کلسیم کافی و دریافت مناسب ویتامین D، انجام مرتب تمرینات ورزشی، ترک استعمال سیگار و مصرف الکل، تغذیه مناسب و تحرک کافی را از جمله راهکارها به منظور پیشگیری یا کاهش روند ابتلا به پوکی استخوان به شمار می‌رود.
  • یائسگی و کمبود استروژن، یائسگی زودرس(زیر ۴۵ سال)، کمبود دریافت کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی، سابقه پوکی استخوان در افراد درجه یک خانواده و سابقه شکستگی قبلی، استعمال دخانیات و مصرف زیاد کافئین، زندگی کم‌تحرک، افراد سفید پوست و نژاد آسیایی، مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد انعقاد، ضد صرع و سیکلوسپورین به مدت طولانی، وجود یک‌سری بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و کم‌کاری تیروئید و استخوان‌بندی ظریف و کوچک از جمله عوامل مستعد کننده ابتلای فرد به پوکی استخوان است.

به افرادی که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند توصیه می شود، برای تشخیص زودرس، قبل از شروع عوارض مورد ارزیابی قرار گیرند و در صورت مبتلا بودن، اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

منبع: بانک جامع پزشکی دارویی ایران


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *