علل موثر در بروز درد شانه

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

علل موثر در بروز درد شانه

حرکات زیاد شانه در افرادی که فعالیت سنگین دارند- به‌خصوص کارگران و ورزشکاران- می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه شانه شود. این دردها ممکن است خیلی خفیف باشند و روی کار یا فعالیت ورزشی فرد تاثیر واضحی نداشته باشند ولی گاهی آنقدر شدیدند که مانع کار یا ورزش یا حتی استراحت و خواب می‌شوند.

این دردها به دنبال کار یا فعالیت ورزشی که موقع انجام آن دست‌ها بالاتر از سر قرار می‌گیرند، مثل نقاشی ساختمان، کارهای تاسیساتی یا ورزش‌هایی مثل والیبال و بدمینتون به وجود می‌آیند. بالا بردن دست‌‌ها به‌خصوص در افرادی که نوعی اشکال ساختاری در یکی از زواید استخوان کتف دارند، به مرور زمان باعث می‌شود تاندون چرخاننده سر بازو بین استخوان‌ها گیر کند، کم‌کم ساییده و درنهایت پاره شود و درد شدید و محدودیت حرکتی ایجاد کند. اغلب با بالا بردن دست‌ها درد بدتر می‌شود و وقتی مدتی از شروع آن گذشت، در حالت استراحت، به صورت دردهای شبانه و موقع خواب هم بروز می‌کند.

محل درد عمدتا سر شانه و قسمت خارجی بالای بازوست و گاهی تا آرنج و ساعد نیز تیر می‌کشد. متاسفانه این دردهای شانه نیز خیلی مواقع با دردهای ناشی از آرتروز یا دیسک گردن اشتباه گرفته می‌شوند و بیماران مدت‌ها از تشخیص و درمان دور می‌مانند.

عوارض درمان خودسرانه درد شانه و گردن

بیماران مبتلا به درد شانه نباید به تشخیص و درمان خودسرانه درد شانه خود بپردازند زیرا گاهی غفلت از درمان صحیح برای یک بیماری، خسارت‌ها و عوارض جبران‌ناپذیری بر جای می‌گذارد. توصیه می‌شود افرادی که کار یا ورزش سنگین به ویژه فعالیت‌های بالای سر دارند، در صورت بروز دردهای شانه ابتدا مقداری کار یا ورزش را تعدیل کنند و اگر درد بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنند تا به طور صحیح و اصولی درمان شوند. گاهی بعضی بیماران از ترس اینکه مبادا به آنها گفته شود بیماری مهمی دارند یا مثلا باید تحت عمل جراحی قرار گیرند به پزشک متخصص درد شانه که در طب فیزیکی و توانبخشی هم تخصص دارد؛ مراجعه نمی‌کنند در حالی که ممکن است این تأخیر در مراجعه به پزشک زمان طلایی تشخیص و درمان را تلف کند و روزی مراجعه کنند که دیگر دیر شده و بیماری عارضه داده و خساراتی به بار آورده است.

منبع: دکتر نخعی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *