علل مختلف کمر درد

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

علل مختلف کمر درد

Mechanical pain: دردی که با فعالیت، حرکت یا یک وضعیت خاص ایجاد شده و با استراحت از بین می رود. درد مکانیکال بیمار را از خواب بیدار نمی کند. ۹۰% بیمارانی که با درد کمر مراجعه می کنند، درد مکانیکال دارند.

Refferal pain: به این معنی است که قسمتی از بدن دچار یک ضایعه شده و ایجاد درد می کند و هم زمان با آن ناحیه در محل دیگری هم درد احساس می شود. نکته مهم در دردهای ارجاعی این است که هر چه درد در محل اولیه بیشتر باشد، درد در ناحیه دوم نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال هر چه درد کمر بیمار شدید می شود، درد ارجاعی به ناحیه باسن نیز بیشتر می شود. بسیاری از دردهای فاست و لیگامانی با انتشار درد به ناحیه باسن یا ران همراهی دارند که درد ارجاعی یا referral است. درد ریفرال کمر به زیر زانو تیر نمی کشد.

Radicular pain: دردی است که به علت تحت فشار قرار گرفتن یک ریشه ی عصبی به وجود می آید. میزان درد کمر با درد رادیکولار ارتباطی زیاد با هم ندارند. یعنی ممکن است درد کمر خیی کم باشد، ولی درد پا بسیار شدید باشد.

سندرم دم اسب qauda equinae: هنگامی است که ریشه های عصبی در زیر ناحیه نخاع (Conus medullaris) تحت فشار شدید قرار می گیرند که می تواند به علت یک دیسک central بزرگ باشد. این سندرم بسیار خطرناک است. سه علامت مهم این سندرم عبارتند از: درد و ضعف پیش رونده هر دو اندام تحتانی، گزگز وبی حسی در اطراف مقعد (پری آنال)، بی اختیاری ادرار. سندرم کوداکوئینا یک اورژانس مهم ستون فقرات است و در صورت عدم تشخیص می تواند ایجاد فلجی دایمی برای بیمار شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *