علل درد لگن و زیر شکم

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

علل درد لگن و زیر شکم

درد ناحیه لگن و زیر شکم ( از ناف به پایین) می تواند ناشی از علل مختلفی باشد. عللی که از یک حالت ساده و بی ضرر گرفته تا یک بیماری جدی و خطرناک می توانند متغیر باشند. بصورت خیلی ساده و خلاصه اینها را بشناسید؛

۱٫ آپاندیسیت. التهاب آپاندیس باعث درد در ناحیه زیر شکم و کمی مایل به سمت راست می شود. به محض شک به آپاندیسیت باید آنرا جراحی کرد وگرنه ممکن است کیسه آپاندیس ملتهب سوراخ و یا پاره شود و حتی منجر به مرگ بیمار شود.

۲٫ سندرم روده ی تحریک پذیر. مخفف انگلیسی آن IBS می باشد. این بیماری که روده ها ( کوچک و بزرگ) را درگیر می کند علایم متعددی دارد که درد ممکن است یکی از آنها باشد.

۳٫ درد میتل اشمرز (تخمک گذاری دردناک در خانم ها). بعضی از دختران و خانم ها هنگام آزاد شدن تخمک ازتخمدان ( معمولاً در وسط سیکل ماهانه) درد شدیدی را در زیر شکم و لگن تجربه می کنند.


۴٫ سندرم قبل از قاعدگی ( PMS ). تغییر خلق و خو، افسردگی، کمر درد، سردرد و …. از علائمی هستند که برخی از خانم ها قبل از شروع قاعدگی ممکن است با آن مواجه شوند. اگر این علایم برای فرد مشکل ایجاد کنند باید برای درمان آنها با پزشک مشورت کرد.

۵٫ حاملگی خارج رحمی. اگر جنین در جایی غیر از رحم شروع به رشد کند به آن حاملگی خارج رحمی می گویند. اختلال بسیار خطرناکی است که نیاز به اقدام سریع و حساب شده دارد.

۶٫ بیماریهای التهابی لگن. انواع عفونت ها می توانند باعث ایجاد التهاب و درد در لگن شوند. اگر همراه درد لگن و زیر شکم، یک خانم تب، ترشح غیرعادی و مشکل ادراری ( تکرر ادرار، سوزش ادرار و تغییر رنگ آن) داشت حتماً باید به عفونت ها فکر کرد.

۷٫ کیست های تخمدان. درحالت عادی ممکن است تخمدان خانم ها تعدادی کیست کوچک داشته باشد که خودبخود و بدون مشکل خاصی برطرف می شوند اما اگر اندازه آن از حد خاصی بزرگتر شود باعث ایجاد مشکل و درد می شود که شاید لازم شود آنرا جراحی کرد.

۸٫ اندومتریوز ( وجود بافت های رحمی در مکان های غیر طبیعی). عارضه دردناکی است که معمولاً بیمار را بسیار آزار می دهد و درمان آن هم کمی دشوار است.

۹٫ عفونت کلیه ها و مجرای ادرار. مثانه، مجاری ادراری و کلیه ها در معرض عفونت هستند و در این صورت درد زیادی برای بیمار ایجاد می کنند.

۱۰٫ سنگ و شن کلیه. درد آنها معمولاً در پشت کمر و پهلوها احساس می شود اما همچنانکه شن دفع می شود درد آن در زیر شکم و حتی ناحیه تناسلی هم حس می شود.

۱۱٫ افتادگی و یا پرولاپس رحم. چنانچه اندام و احشای داخل لگن از محل طبیعی خود جابه جا شوند، درد در لگن و زیر شکم احساس می شود که بخصوص در مواقع رابطه زناشویی تشدید می شود. درمان آن معمولاً جراحی است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *