علل درد شانه

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

علل درد شانه درد شانه یک مشکل شایع اسکلتی عضلانی است که ممکن است با منشا شانه  یا ارجاعی باشد. کمربند شانه مرکب از ۳ استخوان کلاویکل (ترقوه) اسکاپولا (کتف) و هومروس (بازو) و ۴ مفصل استرنوکلاویکولار اکرومیوکلاویکولار گلنوهومرال و اسکاپولوتوراسیک است که مفصل گلنوهومرال بعنوان مفصل اصلی در شانه است. لیگامان های گلنوهومرال پایداری استاتیک اولیه را ایجاد میکند  که شامل لیگامان های فوقانی میانی و تحتانی است عضلات روتاتور کاف پایدارکننده اولیه دینامیک مفصلی است که شامل ۴ عضله سوپرااسپیناتوس اینفرااسپیناتوس ساباسکاپولاریس و ترس مینور است به شکل یک کاف اطراف سر استخوان بازو را دربرمیگیرد. درد شانه غالبا بعلت ضایعه حاد یا مزمن روتاتور کاف بویژه تاندون و عضله سوپرااسپیناتوس ایجاد میشود. با توجه به شکل اناتومی ناحیه این عضله هنگام فعالیت تکراری ابداکشن اسیب می بیند فضای بین اکرومیون و سر استخوان بازو.

علل درد شانه به دو دسته تقسیم میشود

الف) علل خارجی که معاینه موضعی شانه طبیعی است:

۱-    نوروژنیک: درگیری ریشه ای C5-6، نخاع،  عصب سوپرااسپایناتوس، شبکه بازویی، هرپس زوستر، بیماری ستون مهره ای

۲-    شکم: بیماری کبدی صفراوی، تحریک دیافراگم

۳-    قلبی عروقی: ایسکمی قلبی، ترومبوز ورید اگزیلاری، TOS

۴-    توراسیک: پنومونی لوب فوقانی، تومور لوب اپیکال، امبولی ریه

ب) علل داخلی شانه: درد در اثر حرکات شانه تشدید مییابد سفتی و کاهش دامنه حرکتی، ضعف یا فقدان عملکرد یا ناپایداری  ویا ترکیبی از اینها ممکن است در معاینه کمک کننده باشد.

عمده علل در مراجعه سطح اول  علل داخلی شانه است.

در ترومای شانه در زیر دو هفته ضرب دیدگی اکرومیوکلاویکولار، شکستگی / دررفتگی گلنوهومرال، پارگی یا کشیدگی روتاتور کاف که بیماران علاوه بر درد ممکن است از تغییر رنگ تورم و تغییر شکل شانه شکایت داشته باشند.

در بررسی علل درد شانه الگوی ذیل مناسب است:

۱-    بررسی تروما به شانه + ← x-RAY ← + ← درمان اختصاصی شکستگی در صورتیکه شکستگی رد شود اسیب نسوج نرم مد نظر قرار گرفته و درمان شود مثل دررفتگی مفصل، پارگی روتاتور کاف، اسپرین

۲-     در صورتیکه تروما وجود نداشته باشد علل ارجاعی بررسی شود

۳-    علل داخلی شانه نیز به ۲ دسته گلنوهمورال و غیر گلنوهمورال دسته بندی شود

۴-    تست تزریق وقتی که معاینه وجود بیماری اختصاصی را مطرح میکند انجام میشود: جهت رد درگیری مفصل گلنوهمورال – تایید تاندونوپاتی روتاتور کاف – رد پارگی روتاتور کاف – تعیین میزان FROZEN SHOULDER.

بعد از تزریق بیماران با پارگی دارای ضعف هستند در حالیکه در تاندونوپاتی قدرت عضلانی طبیعی است در frozen shoulder دامنه حرکتی تغییر نمیکند. در frozen shoulder اختلال حرکتی در وضعیت فعال و غیر فعال وجود دارد در حالیکه در impingment اختلال از نوع فعال نه پسیو است.

درد شانه در ناحیه قدامی جانبی و هنگام فعالیت بالای سر اغلب در impingment دیده میشود در بیماری ریشه عصب در گردن درد انتشار به ناحیه خلف شانه و بازو دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *